Z życia szkoły O szkoleHistoriaGronoComeniusDokumenty

Szkoła z klasąWF z klasąPodział godzinLinki edukacyjne

Ogłoszenia

Dla uczniów

Dla rodziców

Prace uczniów

Konkursy

Chronimy Dzieci

Osiągnięcia

Galeria

Szkoła na YouTube

Bezpieczny Internet

Promocja zdrowia

Archiwum

Kontakt

 

    

  

 

Wykaz podręczników na rok szkolny 2015/2016

Szkoła na Facebooku

Dziennik elektroniczny


Wydarzenia w roku szkolnym 2014/2015 


Ze względu na trwający remont plac zabaw przy naszej szkole jest zamknięty do czasu zakończenia prac.


W roku szkolnym 2015/2016

uczniowie klas I, II i IV

będą korzystać z darmowych podręczników i materiałów ćwiczeniowych(!!!) 

Zakupić należy jedynie podręcznik do religii

(tytuł i autor zamieszczony na wykazach dla poszczególnych klas).

do góry


Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

 

Zdjęcia

do góry


Informacja o zakończeniu roku szkolnego

 Uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2014/2015 odbędzie się w dniu 25 czerwca w Dzielnicowym Domu Kultury – Białobrzegi o godzinie 17:00, na którą zapraszamy wszystkich uczniów wraz z rodzicami.

W dniu 26 czerwca o godzinie 8:00 w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego odbędzie się Msza Św., a po niej w budynku szkoły spotkanie z wychowawcami i rozdanie świadectw.

W czwartek i piątek wszystkich uczniów obowiązuje strój galowy!

do góry


Informacja dla Rodziców przyszłych pierwszoklasistów

Spotkanie z rodzicami dzieci zapisanych do pierwszych klas odbędzie się

24 czerwca o godz. 17.00.

do góry


„Pamiętajcie o ogrodach” – konkurs plastyczny

            12 czerwca 2015 roku w Galerii BWA w Krośnie odbyła się uroczystość wręczania nagród laureatom XX Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży zatytułowanego „Pamiętajcie o ogrodach”, na którą został zaproszony uczeń naszej szkoły – Jan Cymerman z klasy II.

            Na konkurs wpłynęło ponad 500 prac. Organizator Konkursu powołał Jury składające się z profesjonalnych artystów plastyków:

1.      mgr Jadwiga Kurmanowicz – artysta plastyk – Liceum Plastyczne w Krośnie

2.      mgr Anna Sobczak – artysta plastyk

3.      mgr Nina Rostkowska – artysta plastyk, instruktor RCKP w Krośnie. 

            Komisja konkursowa przeanalizowała wszystkie prace plastyczne i przyznała 10 nagród i 20 wyróżnień. Jasiu Cymerman otrzymał wyróżnienie. Wystawa będzie prezentowana w Galerii BWA od 9 -go do 26 -go czerwca 2015 r.

 

Serdecznie gratulujemy Jasiowi kolejnego sukcesu w konkursie plastycznym w tym roku szkolnym i życzymy powodzenia w następnych!

Jolanta Zajdel

do góry


Wycieczka klas piątych do Borku

Dla klas piątych czerwiec rozpoczął się bardzo radośnie. Pierwszego dnia tego miesiąca zebraliśmy się pod szkołą by wyruszyć na wycieczkę, na którą wszyscy czekaliśmy. O godzinie 08:15 wyjechaliśmy spod szkoły i udaliśmy się w drogę do Borku. Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze w Pilźnie, gdzie zwiedzaliśmy miasteczko, którego mieszkańcami były krasnoludki.

Budowle były dużo mniejsze niż w rzeczywistości i bardzo nam się podobały. Widzieliśmy też miniaturową wieś, która również wzbudziła w nas wielkie zaciekawienie. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się w dalszą drogę. Do celu dotarliśmy około godziny dwunastej. Mieliśmy czas na zakwaterowanie się w pokojach i zabawę na terenie ośrodka. Po rozpakowaniu się wszyscy wyszliśmy na dwór. Część osób skierowała się w stronę  parku tematycznego, którego motywem przewodnim jest szlak solny. Znajdowały tam się różne budowle pełne labiryntów i miejsc dogodnych do wspinania się.

 Następnie rozpoczęły się zajęcia w ciągu których aktywnie bawiliśmy się na terenie ośrodka, szukając ukrytych przedmiotów w budowlach znajdujących się w parku tematycznym. Gdy nadszedł wieczór, rozpoczęła się dyskoteka, na którą przyszli prawie wszyscy. Zabawa trwała godzinami i byliśmy bardzo zawiedzeni, gdy już się skończyła. Zmęczeni poszliśmy spać.

 

Następnego dnia zebraliśmy się by spędzić czas podczas szukania w grupach za pomocą mapy ukrytych fragmentów auta, które potem złożyliśmy i przykrywszy dokładnie papierem - zaczęliśmy malować farbami. Następnie nastąpiły wyścigi pomiędzy dwoma drużynami. Zajęcia trwały jeszcze jakiś czas, który spędzaliśmy na innych aktywnych fizycznie zadaniach.

Były również zajęcia tematyczne -  "Tajemnice Świata Przyrody" podczas których m.in. łapaliśmy i oglądaliśmy owady, tworzyliśmy patyczaki z dostępnych materiałów, tworzyliśmy odbicia tropów różnych zwierząt w masie solnej i przejechaliśmy się bryczką.

Trzeciego dnia, zwiedzaliśmy kopalnie soli w Bochni - szyb Campi. Poznaliśmy wiele ciekawych zagadnień dotyczących pracy w podziemiach i zobaczyliśmy wiele interesujących rzeczy. Kilka godzin później byliśmy już w domu - pełni wrażeń, chętni do opowiadania o tych trzech dniach i trochę smutni, że to już koniec wycieczki.

Natalia Kawalec, klasa V a

Zdjęcia

do góry


Wycieczka klasy IV do Inwałdu

1 czerwca 2015r. nasza klasa IV była na wycieczce w Parku miniatur w Inwałdzie. Inwałd to miejscowość położona w województwie małopolskim niedaleko miasta Wadowice.

O godzinie 7.00 po sprawdzeniu sprawności autokaru przez policjantów wyruszyliśmy w drogę. W autokarze przywitała nas pani pilot, która opowiadała nam o miastach, które mijaliśmy i śpiewaliśmy piosenki do mikrofonu. Gdy dojechaliśmy na miejsce była godzina 11.15. W Parku Miniatur oglądaliśmy miniatury najsłynniejszych cudów architektonicznych świata między innymi: Big Bena, Krzywą Wieżę w Pizie, Statuę Wolności, Plac św. Piotra, Biały Dom, Koloseum, Sfinksa i wiele innych. Potem czekała na nas niespodzianka, mogliśmy skorzystać z wielu atrakcji mieszczących się na teranie parku. Klasa została podzielona na trzy grupy. Nasza grupa z opiekunem panią Anetą Zajdel poszła do Egipt Horror Show, pływała na Dzikiej Rzece, jeździła na autach Scooter i tańczyła na Dance Fly.

 

Po atrakcjach poszliśmy do parku ruchomych smoków, a następnie zwiedziliśmy średniowieczną osadę. Byliśmy w chacie garncarza, powroźnika, tkacza i kowala. W drodze na warownię natknęliśmy się na sklep z pamiątkami. Każdy z nas kupił dla siebie pamiątkę. W zamku pani opowiedziała nam o średniowiecznych rycerzach, posłuchaliśmy historii o rycerzu Wilhelmie. Pani przewodnik pokazała nam też wykusz czyli toaletę królewską. Następną atrakcją było strzelanie z łuku. Pan przebrany w strój łucznika pokazał nam jak się strzela z łuku, a potem mogliśmy sami spróbować strzelania do tarczy. Po zwiedzaniu warowni wróciliśmy do parku zabaw. Tym razem nasza grupa poszła na Zielony Labirynt, do kina 5D, na sztuczne lodowisko, na Super Ślizg i na koło młyńskie. O godzinie 17:00 poszliśmy na wcześniej zamówiony obiad. Około godziny 18.30 wyruszyliśmy w powrotną drogę do Krosna.

Na miejscu byliśmy około godziny 21:45. Pod szkołą czekali na nas stęsknieni rodzice. Wycieczka była bardzo udana i było wspaniale. Będziemy długo wspominać ten wyjazd.

Aleksandra Stefanik, klasa IV

Zdjęcia

do góry


Symbole Krosna

Taki był temat lekcji muzealnej, w której uczestniczyli uczniowie klasy I a. W dniu 17 czerwca wybrali się oni na krośnieński rynek. Tam spotkali się z p. Bożena Ziółkowską – pracownikiem Muzeum Rzemiosła w Krośnie i Farynką – pacynką, która towarzyszyła całej wyprawie po krośnieńskiej starówce. Pierwszaki poznały cztery znaki, dzięki których Krosno jest rozpoznawalne w Polsce, a może i na większym terytorium.

Pierwszym z nich jest wieża - dzwonnica kościoła farnego. Uczniowie usłyszeli kilka informacji nt. tego siedemnastowiecznego obiektu. Dowiedzieli się m. in., że wiszą tam trzy dzwony: Jan, Urban i Marian. Urban jest drugim co do wielkości dzwonem w Polsce (po dzwonie Zygmunta w Krakowie). Wieżę ufundował Robert Wojciech Portius, którego podobiznę można zobaczyć na jednym z malowideł krośnieńskiej fary, czyli głównego kościoła miasta.

Drugim symbolem naszego miasta jest jego hejnał. Kiedyś wygrywany był na trąbce z baszty przy kościele farnym, której fragment pozostał do czasów współczesnych (to ta część kościoła, w której jest tylne wejście do jego wnętrza). Obecnie hejnał można usłyszeć codziennie w południe z głośników umieszczonych z czterech stron wieży farnej.

 

Trzecim znakiem Krosna jest hasło reklamowe, które brzmi: „Kochajmy Krosnoludki”. To hasło jest m. in. umieszczane na koszulkach promujących nasze miasto – od dziesięciu lat jest ogłaszany konkurs na nową koszulkę. Jeden z wcześniejszych wzorów zaprezentował Edzio, który właśnie miał taki ubiór na sobie. A najnowszy wzór poznaliśmy w punkcie Informacji Turystycznej na krośnieńskich podcieniach. Krosnoludki, to po prostu ludzie związani z Krosnem i ci, którzy się tu tylko urodzili, i ci, którzy tu mieszkają, i ci, którzy tu się tylko uczą lub pracują. Poznaliśmy wierszyk (z gestami), który zaprasza do naszego miasta. A brzmi on tak:

 

„I taki duży i taki malutki

Wszyscy jesteśmy Krosnoludki

Miasto swoje bardzo kochamy

I serdecznie do niego zapraszamy.”

Ostatnim omawianym symbolem był herb Krosna. Nadał go naszemu miastu król Kazimierz Wielki, dzięki któremu Krosno w czternastym wieku uzyskało prawa miejskie. Znaleźliśmy ten herb na budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w tzw. „Domu pod zegarem”. Widać tam wyraźnie sylwety orła i lwa zwrócone do siebie plecami. Biały orzeł ma rozpostarte skrzydła i stoi na jednej nodze, podobnie jak złoty lew, który unosi do przodu przednie łapy. Nad zwierzętami jest złota korona, a całość mieści się na czerwonym tle. Zarówno herb, jak i logo Krosna (z wizerunkiem wieży farnej) są znakami rozpoznawczymi naszego miasta.

Po lekcji i zabawie z p. Bożeną przeszliśmy jeszcze ulicami Krosna koło kościoła Franciszkanów do budynku sądu, w okolicach którego była dawniej brama węgierska. Wracając do szkoły przechodziliśmy w okolicach poczty głównej, gdzie dawniej była brama krakowska.

Pogoda nam dopisała, więc mieliśmy okazję zjeść kolejny, może już nie całkiem historyczny symbol Krosna - czyli lody Deptucha w cukierni Jagusia.

Wyprawa była udana, pierwszaki poznały trochę historii i współczesności naszego miasta. W przyszłości będziemy je poznawać jeszcze dokładniej.

Danuta Chochołek

Zdjęcia

do góry


Koło turystyczne na Połoninie Wetlińskiej

17 czerwca członkowie koła turystycznego podsumowali tegoroczne wyprawy rajdem w Bieszczady.

Połonina Wetlińska była dzisiaj łaskawa dla nas, bez większego trudu udało nam się wspiąć na najwyższe szczyty. Pełni jednak respektu i świadomi ogromu gór przemierzyliśmy sprawnie i w dobrej formie całą Połoninę zatrzymując się na odpoczynek w najwyżej położonym schronisku w Bieszczadach - "Chatka Puchatka".

 

To prawdziwa przyjemność móc wspiąć się na szczyt, a później ze skromnością i pokorą popatrzeć w dół...

A było na co popatrzeć!

Mariusz Zajdel

Zdjęcia

do góry


Pocztówkowa relacja z wycieczki klasy VI

 

Zdjęcia

do góry


Jest film!

Dlaczego taki krótki? Zadawali sobie pytanie uczestnicy warsztatów filmu animowanego, które miały miejsce w Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

To proste: tak właśnie wygląda praca na planie filmowym: godziny przygotowań, projektowanie, planowanie scenografii, nagrywanie dźwięków, fotografowanie, aby potem otrzymać półtorej minuty filmu! Warsztaty prowadzili Marta i Cezary Skroccy.

Marta Skrocka jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w specjalizacji Film Animowany, projektantką graficzną, scenografką. Za film „Wiek kamienia” uzyskała nagrodę Specjalnego Złotego Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej na XV Międzynarodowym Festiwal Filmowym Etiuda & Anima (Kraków, 2008). Od 2005 roku prowadzi warsztaty animacji poklatkowej, m. in. w Nowym Targu, Rabce, Krakowie, Zakopanym oraz na festiwalach w Czechach i na Słowacji.

 

Cezary Skrocki - absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku, w latach 2000 - 2013 aktor animator w Teatrze Lalek „Rabcio”, obecnie współtworzy teatr „Chrząszcz w trzcinie”. Prowadzi warsztaty teatralne i animacji filmowej. 

Czas wspólnie przeżyty nie był stracony.  Praca pełna skupienia, dogadywanie się, udoskonalanie pomysłów, a przede wszystkim dużo śmiechu i zabawy – to niezapomniane przeżycia. Efekty można obejrzeć na You Tube wpisując tytuł: „Fantastyczni bohaterowie zwiedzają Krosno”. Zapraszamy do oglądania!

Spotkanie w bibliotece, oprócz uroczystego oglądania i komentowania filmu, przyniosło też niespodziankę. Uczniowie podzielili się na trzy zespoły, których zadaniem było przygotować krótkie wystąpienia i prezentacje na następujące tematy związane z ich rodzinnym miastem: „Spacer po krośnieńskim Rynku - czyli trochę historii o naszym mieście”, „Krośnieńscy artyści - czyli co powinniśmy wiedzieć o sławnych krośnianach” i „Lampy, szkło i balony - czyli rekwizyty, które nierozerwalnie kojarzą się z Krosnem”. Okazało się, ze nie tylko filmy potrafimy kręcić, ale też nadajemy się na krośnieńskich przewodników. Dziękujemy Paniom Bibliotekarkom za ciekawe spotkania.

Dorota Patejko

do góry


Jak powstawał film animowany 

            Było nas trzynaścioro, majowe warsztaty trwały dłużej niż planowane cztery godziny, bo ciekawostek, zadziwień, wiadomości i oczywiście uśmiechów mieliśmy co nie miara. To dlatego, że zaprzyjaźniona biblioteka, filia nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, zaprosiła nas na zajęcia zorganizowane w ramach Tygodnia Bibliotek. Co roku świętujemy wraz z biblioteką, tym razem jednak warsztaty przerosły nasze oczekiwania.

Poznawaliśmy tajniki powstawania filmu animowanego techniką poklatkową. Polega ona na fotografowaniu przygotowanych obiektów na nieruchomym tle. Każde zdjęcie różni się nieco od siebie, bo zmieniamy układ fotografowanych postaci. Następnie, wykorzystując program do animacji, łączy się zdjęcia, by uzyskać efekt ruchu. Okazało się to być fascynującym! Naszymi „obiektami” byli fantastyczni bohaterowie z książek dla dzieci. Samodzielnie rysowane krasnoludki i zwierzątka przemierzały ulice miasta Krosna od naszej szkoły i biblioteki do biblioteki głównej.

 

Zajęcia prowadzili państwo Marta i Cezary Skroccy, którzy szybko znaleźli wspólny język z dziećmi. Dzięki temu powstał ciekawy materiał do zmontowania filmu opowiadającego o wędrówce ulicami Krosna w poszukiwaniu ciekawostek i jego niezwykłości. Młodzi „filmowcy” za szczególnie ważne uznali Krosno jako miasto balonów i szkła.

Uczestnicy warsztatów pracowali na trzech stanowiskach zaopatrzonych w aparaty cyfrowe na statywach, odpowiednio oświetlone. Każdy miał możliwość sfilmowania wymyślonej przez siebie historii. Dzieci nagrywały także dźwięki, które następnie będą stanowiły ścieżkę dźwiękową filmiku. W warsztatach wzięli udział: Natalia Bury, Damian Jureczko, Gabriela Justkowska, Wiktoria Łukaszek, Zuzanna Patejko, Weronika Pelczar, Paulina Pietrukaniec, Adam Socha, Maja Szelc, Alicja Zajdel, Katarzyna Zajdel, Maria Zajdel, Izabela Zawisza.

Teraz cierpliwie będziemy czekać na efekty pracy.

Dorota Patejko

do góry


Biblioteka w zasięgu ręki

Jeśli wypożyczanie książek kojarzy się komuś tylko z przeszukiwaniem półek w bibliotece i szufladkami katalogowymi wypełnionymi kartami – to może się bardzo zdziwić. W bibliotece zmieniło się wiele.  Dziś można przeszukiwać zasoby biblioteki publicznej i zamówić wybraną lekturę bez wychodzenia z domu! W ten sam sposób można rezerwować i prolongować książki. Wystarczy tylko zapisać się do biblioteki i korzystać  z jej strony internetowej.

Przekonali się o tym uczniowie klasy V a, którzy 14 maja uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. Pani Małgorzata Węgrzyn – bibliotekarka z zaprzyjaźnionej Filii nr 4 pokazała dzieciom, co można znaleźć na stronie internetowej www.kbp.krosno.pl  Dzieci wypróbowywały przydatne kliknięcia: IBUK libra – czytanie na ekranie, KBI – baza informacji o wydarzeniach kulturalnych w regionie, muzeach i wystawach, Z noskiem w książce – konkursy dla najmłodszych czytelników.

 

Uczniowie nauczyli się obsługi bibliotecznego konta internetowego, potrafią zamówić książkę, film, e - book oraz zaproponować zakup lektury, którą chcieliby wypożyczyć – dzięki komunikatorowi – wirtualnej rozmowie z bibliotekarzem.  Dla chętnych biblioteka rzeczywiście może być w zasięgu ręki.

Dorota Patejko

do góry


„Bemolki” podczas obchodów „Dni Krosna”

W drugim dniu obchodów święta naszego miasta ,,DNI KROSNA..." na scenie wystąpił zespół ,,Bemolki" - wspaniała wizytówka naszej szkoły. W skład zespołu prowadzonego przez Panią Jolantę Zajdel wchodzą uczniowie klas I - III, którym śpiewanie sprawia radość, nie przeraża ich także trudna praca przygotowawcza, wymagająca cierpliwości i zaangażowania. Dzieci zaprezentowały dwa utwory: "Zagraj w uśmiech" i "Pora odpocząć", które spotkały się z ogromnym aplauzem publiczności.

 

Dziękujemy pani Joli za promowanie pozytywnego wizerunku naszej szkoły w środowisku lokalnym, a dzieciakom za wspaniały występ. Dziękujemy także rodzicom, którzy nas wspierają i swoje plany weekendowe dostosowali do potrzeb występu. Żałujemy jedynie tego, że organizator imprezy tak bardzo ograniczył czas występu naszych artystów.

Anna Gaudzińska-Głowa

Zdjęcia

do góry


„Janek Wędrowniczek” – pełnoletni

W piękny, pogodny piątek – 12 czerwca wyruszył sprzed naszej szkoły XVIII już Rajd Śladami Janka Wędrowniczka. Ta turystyczna impreza dla uczniów klas młodszych szkół podstawowych cieszy się od lat nieustającą popularnością.

W tym roku w rajdzie wzięło udział sześć grup z czterech szkół krośnieńskich (SP 3, SP 4, SP 7 i SP 8) oraz grupy z Korczyny i Szufnarowej. Z „trójki” wędrowali tym razem: Nikola Kasprzycka, Kamil Kasprzycki, Maja Marcinkowska, Pola Marcinkowska, Bartosz Markowicz, Zuzanna Mazur, Łukasz Skiba, Paweł Tkaczyk i Aleksandra Uliasz. Jak co roku pod opieką Danuty Chochołek.

Wędrowcy dojechali najpierw autokarem do malowniczej wsi Głobikowa na Pogórzu Strzyżowsko – Dynowskim. Tam spotkali się z kierownikiem Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Rozdzielnia Wiatrów”– p. Grzegorzem. Razem z nim weszli na 15-metrową wieżę widokową, by podziwiać krajobraz i usłyszeć kilka informacji na temat roztaczających się widoków.

 

Następnie cała 60-osobowa grupa, razem z p. Grzegorzem jako przewodnikiem, wyruszyła na trasę prowadzącą przez okoliczne łąki i lasy do wsi Braciejowa nad rzeczką Ostrą. Stamtąd wróciła do Głobikowej. Po drodze przewodnik opowiadał o historii obu wsi, pokazywał ciekawe miejsca. Mieliśmy okazję zobaczyć i  usłyszeć skowronka, obejrzeć wspaniałe okazy roślinności, ważki, ślady dzikich zwierząt. Poznaliśmy historię cmentarza cholerycznego i zobaczyliśmy krzyż upamiętniający czasy tamtej strasznej choroby. Dotarliśmy nad maleńką – zaledwie ok. metrowej szerokości rzeczkę Ostrą, która w czasie wezbrań potrafiła być bardzo „ostra” i zalać całą dolinę.

Po powrocie z trasy uczestnicy rajdu mogli skorzystać z atrakcji przy schronisku: parku dinozaurów, placu zabaw, boiska, a także zjeść ruskie pierogi, które po wędrówce smakowały wyśmienicie.

Odbyły się również dwa konkursy-plastyczny, gdzie grupy miały za zadanie przedstawić w formie wydzieranki wybranego dinozaura. Drugim zadaniem dla grup było rozwiązanie krzyżówki z hasłem „ekologia”. Wszystkie drużyny spisały się na medal, a raczej na nagrody w postaci map i słodyczy dla każdego uczestnika oraz wydawnictw albumowych dla grup. Każdy dostał również pamiątkową plakietkę z rajdu.

Wyprawa po raz kolejny okazała się udana. Pogoda i humory wędrowców dopisywały cały czas. Mamy nadzieję, że po uzyskaniu pełnoletności Rajd „Śladami Janka Wędrowniczka” pozostanie dalej młody i następni uczestnicy będą mieli okazję w  nim brać udział.

W imieniu organizatorów

Danuta Chochołek

Zdjęcia

do góry


Wycieczka klasy I a i I b do JKS „Pogórze” w Gliniku Zaborowskim

Wtorek 2 czerwca był wyjątkowym dniem dla pierwszoklasistów. Wtedy to, dzieci wraz z wychowawcami i opiekunami wybrały się na wspólną wycieczkę, która była drugą częścią prezentu z okazji „Dnia Dziecka”.

Dzień był piękny, słoneczny i gorący, a miejsce które odwiedziliśmy, równie wspaniałe i bajeczne. Wymarzone na obcowanie z przyrodą, beztroskie zabawy i gry na świeżym powietrzu.

Glinik Zaborowski to niewielka miejscowość niedaleko Strzyżowa, położona w malowniczej okolicy. Tam znajduje się Jeździecki Klub Sportowy, dokąd właśnie dotarliśmy.

Program wycieczki obejmował wiele rozmaitych atrakcji, m.in. pokaz jazdy konnej, podczas którego zawodniczka w stroju galowym pokonywała na koniu przeszkody o coraz większej trudności. Dzieci wspaniale dopingowały i żywo reagowały na sukcesy. Dodatkowo, wiele dowiedziały się o jeździe konnej i wzbogaciły swoje słownictwo o nowe terminy z tej dziedziny.

Największym chyba przeżyciem dla najmłodszych był moment , kiedy same mogły dosiąść konie, poczuć dreszcz emocji , przełamać lęk i zdobyć nowe doświadczenia. Przekonały się, że konie to wspaniałe zwierzęta , choć w kontakcie z nimi należy pamiętać o pewnych, ważnych zasadach i zachować ostrożność.

 

Po tej ogromnej wiązce wrażeń, dla jednych przyszedł czas na relaks w klimatycznych altanach wypoczynkowych, dla innych sportowe szaleństwo na zielonej polanie. A wszystko to, z uśmiechem na twarzy.

Jeśli jest ruch i dobra zabawa to dopisuje też apetyt. Rozpoczęło się grillowanie i smakowanie pysznych kiełbasek. A po nich? Nie trudno zgadnąć – zabawy terenowe, bo te dzieci lubią najbardziej.

Czas wycieczki szybko dobiegł końca. A o tym, jak bawiliśmy się dowodzą zdjęcia i przyjemne wspomnienia małych wycieczkowiczów.

Monika Wacławska – Krówka

Danuta Chochołek

Zdjęcia

do góry


„WF z Klasą” ze Szkołą Podstawową Nr 3…

Kończy się rok szkolny. Jest to czas podsumowań, oceny dokonań nie tylko edukacyjnych, ale także tych, które mają wpływ na nasz rozwój w innych kategoriach. Dlatego wczoraj, 9 czerwca zorganizowaliśmy rowerowy przejazd ulicami miasta Krosna. To „Lokalna Akcja Rowerowa”, w której wzięli udział uczniowie klas IV, V, VI, rodzice, nauczyciele i nasza pani dyrektor. Podzieleni na cztery grupy odwiedziliśmy przedstawicieli władz samorządowych, wszystkie Szkoły Podstawowe w naszym mieście, a także Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.

Rajd ten był pomysłem  na realizację jednego z zadań przewidzianych w harmonogramie programu „WF z Klasą". Jego celem było zachęcenie wszystkich uczniów naszego miasta do uczestnictwa w bezpiecznej turystyce rowerowej. Nasi rowerzyści, spotykając się z władzami miasta, rówieśnikami z innych szkół, dzielili się swoją pasją, dawali przykład aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego pozostawiali na pamiątkę „szklany rowerek”  jak na mieszkańców Krosna – Miasta Szkła przystało.

 

W ten sposób podsumowaliśmy już drugi rok z programem "WF z Klasą", a rajdy rowerowe wpisały się na stałe do kalendarza naszych zajęć pozalekcyjnych.

Jesteśmy wdzięczni za miłe przyjęcie Panu Prezydentowi P. Przytockiemu, Panu Prezydentowi B. Baranowi, Pani Naczelnik Wydziału Edukacji G. Gregorczyk, Pani Inspektor D. Chorzępie, Panu F. Tereszkiewiczowi, Kanclerzowi PWSZ oraz dyrektorom, nauczycielom i uczniom krośnieńskich szkół, którzy zechcieli się z nami spotkać, odkładając na później swoje ważne, bieżące sprawy.

Dziękujemy także serdecznie Maltańskiej Służbie Ratowniczej, Panu D. Sałacie i jego młodym asystentom za medyczne zabezpieczenie naszego rajdu.

Mariusz Zajdel

Zdjęcia

do góry


Śladami historii …

Zbliżają się upragnione wakacje! Ich przedsmak mieli trzecioklasiści podczas 2 - dniowej wycieczki. We wtorek, 2 czerwca wyruszyli w 2,5 godzinną podróż do Kopalni Soli w Bochni.

Na miejscu czekało na dzieci wiele atrakcji. Pierwszą z nich było zwiedzenie Osady VI Oraczy. Przewodnicy opowiedzieli o zajęciach ludzi mieszkających na tych terenach w XIII wieku, pokazali niektóre narzędzia pracy, wyposażenie domów. Uczniowie mieli także okazję uczestniczyć w warsztatach, podczas których wspólnymi siłami, doskonale współpracując ze sobą wykonali 2 długie liny. W warsztacie tkaczki natomiast każdy indywidualnie zrobił plecionkę. Przekładanie nitek nie było  takie łatwe.  Kto uważnie słuchał poleceń i potrafił się skupić, temu praca poszła wspaniale. W Parku Archeologicznym dzieci ponadto sprawdziły się w rzutach do celu ruchomego. Oj, było różnie! Ciekawe jakie wyniki mieli rówieśnicy ze średniowiecza, którzy jak to mówił przewodnik musieli obowiązkowo doskonalić umiejętność rzutu do celu, aby skutecznie bronić osady przed najazdem wroga.

 

Po południu przyszła kolej na podziemne atrakcje. Zjazd windą do kopalni, długi marsz do Komory Ważyn i zaczęło się. Po zakwaterowaniu i zjedzeniu obiadokolacji dzieci udały się do przystani, ubrały kaski i popłynęły w siną dal… No niezupełnie. Rejs był krótki, ale frajda ogromna. Ciemności, dziwny zapach solanki, piski, zdziwione miny, strach, śmiechy i wesoły śpiew. Cała gama różnorodnych doznań! Kolejnym punktem programu było zwiedzanie kopalni i poznanie jej historii. W tym celu dzieci za sprawą jakiejś niezwykłej, kosmicznej siły zostały przeniesione na prawie 2 godziny do XIII wieku. Po powrocie do rzeczywistości na odważnych czekała długa zjeżdżalnia. Byli tacy, którzy pomknęli na niej jak strzała! Zwiedzanie zakończyło się przed godziną 22.00, a ostatnim punktem nocnego pobytu była dyskoteka. Niektórzy szybko przebrali się w dyskotekowe kreacje i pomknęli na parkiet, inni wybrali piżamę i ciepły, przytulny śpiwór. Na drugi dzień, po śniadaniu trzeba było wyjechać na powierzchnię i wrócić do Krosna. Po wycieczce pozostały wspomnienia- te duchowe i namacalne, w postaci pamiątek, zdjęć i bryłek prawdziwej soli.

Lucyna Czernatowicz

Zdjęcia

do góry


„MÓJ RADIOWY ŚWIAT”- KONKURS PLASTYCZNY

1 czerwca 2015 roku w Galerii Nowy Świat w Rzeszowie odbyła się wystawa prac plastycznych oraz wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie „Mój Radiowy Świat”. Konkurs organizowany był przez „ Polskie Radio Rzeszów” pod patronatem Podkarpackiego Kuratorium Oświaty dla uczniów szkół podstawowych i placówek pozaszkolnych z Podkarpacia.

Komisja Konkursowa przyznała (w kategorii klas 4-6)

I miejsce- Katarzynie Zajdel

Wyróżnienie otrzymała Aleksandra Jucha.

 

Ponadto Komisja Konkursowa zakwalifikowała  do prezentacji na wystawie prace następujących uczniów:

Jagoda Habrat

Dawid Kula

Adam Socha

Natalia Bury

Oprócz nagród rzeczowych i dyplomów laureaci konkursu wzięli udział w warsztatach plastycznych, zwiedzili siedzibę Radia i uczestniczyli w audycji radiowej „Kolorowy Mikrofon”.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Urszula Wysocka

Zdjęcia

do góry


Groza nie czytać!

Pod takim hasłem 30 maja, w późnych godzinach wieczornych odbyło w bibliotece naszej szkoły niecodzienna impreza. Wzięliśmy udział w I krajowym wydaniu Nocy Bibliotek, akcji mającej na celu promocję czytelnictwa. O szczegółach można przeczytać tutaj : http://nocbibliotek.org/, a wszystkie biblioteki biorące udział w wydarzeniu pojawiły się na mapie bibliotek: http://ceo.dev.grupakropla.pl/pl/ .

Okazało się, że nasza szkolna biblioteka to „dobre miejsce dla człowieka” , miejsce w którym nie tylko wypożyczać się książki, ale można miło i wesoło spędzić czas. Głównym punktem spotkania była projekcja animowanego filmu o magicznych właściwościach książek i czytania, reż. Dominique Monfrery: „Sekret Eleonory”. Bezpłatny link do tego filmu otrzymaliśmy dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.

 

Po projekcji, wprowadzeni w czarodziejski nastrój, wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział w nocnym czytaniu. Podzieleni na dwie grupy mieli do wyboru posłuchanie czytanych przez nauczycieli baśni z całego świata, lub fragmentu książki A. Maleszki z ulubionej serii:„Magiczne drzewo”. Późna pora, nastrojowe światło małych lampek i towarzystwo książek stworzyły niepowtarzalną atmosferę i pozwoliły na uruchomienie wyobraźni słuchających. Chętnie brali udział w zabawach, konkursach i zajęciach plastycznych, ubarwiających imprezę. Najlepszą zabawą okazało się odgadywanie postaci nauczycieli naszej szkoły na fotografiach z dzieciństwa. Spotkaniu towarzyszyła akcja „Wspomóż szkolną bibliotekę” i pierwsze nowiutkie bestsellery zostały podarowane przez Piotrusia i Pawełka – uczestników imprezy.

Na zakończenie spotkania rozlosowano pamiątki z tej, jak sądząc po nastrojach, udanej imprezy.

Urszula Pelczarska

Zdjęcia

do góry


Rajd Rowerowy ulicami Krosna

We wtorek 9 czerwca w naszej szkole odbędzie się  Rajd Rowerowy ulicami miasta Krosna podsumowujący działania w programie "WF z Klasą", w którym  uczestniczymy od dwóch lat.

Dzieci biorące udział w rajdzie, spotykają się na rowerach pod szkołą na parkingu o godzinie 9:00. W czterech grupach wyruszają na trasę, wraz z nauczycielami i rodzicami po to, żeby odwiedzić swoje koleżanki i kolegów z innych Szkół Podstawowych miasta aby zachęcić ich do uprawiania turystki pieszej oraz rowerowej.

Więcej szczegółów po rajdzie.

Mariusz Zajdel

 

do góry


XI Mini Olimpiada Matematyczna Uczniów Klas Trzecich Miasta Krosna

Odbyła się ona w tym roku już po raz jedenasty. Od początku jej organizatorami były Szkoła Podstawowa nr 3 w Krośnie, Szkoła Podstawowa nr 4 w Krośnie, Szkoła Podstawowa nr 7 w Krośnie oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Oddział w Krośnie.

Jak co roku, konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. W etapie szkolnym wzięło udział ponad stu uczniów z dziesięciu szkół krośnieńskich. Prace konkursowe oceniała komisja złożona z nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej szkół krośnieńskich.

Do etapu międzyszkolnego zakwalifikowało się trzydzieścioro najlepszych uczestników (w tym troje uczniów naszej szkoły: Pola Marcinkowska, Amelia Wota, Krzysztof Kumiega).

Laureatami Konkursu zostali:

I miejsce – Pola Marcinkowska, SP 3

II miejsce – Oliwia Gruszka, SP 4

III miejsce – Weronika Stryczniewicz, SP 7

Wyróżnienia otrzymali:

Mateusz Dziamba, SP 4

Kacper Nowak, SP 4

Renata Nowak, SP 7

Maja Pilecka, SP 14

Michał Sędyka, SP 12

Kacper Kaczorowski, SP 14

 >

Uroczyste rozdanie nagród miało miejsce w piątek 29 maja w siedzibie PCEN, Oddział w Krośnie. Wręczenia nagród książkowych ufundowanych przez Urząd Miasta Krosna dokonał wicedyrektor PCEN – p. Stanisław Fundakowski. Dodatkową nagrodę – naszego szkolnego „Trójkątka” – laureatka I miejsca przyjęła z rąk dyrektora „Trójki” – p. Anny Gaudzińskiej – Głowa.

Bardzo się cieszymy, że najwyższe laury zdobyła uczennica klasy III naszej szkoły Pola Marcinkowska uzyskując w drugim etapie maksymalną liczbę punktów.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

W imieniu organizatorów Olimpiady

Danuta Chochołek

Zdjęcia

do góry


Z wizytą w Muzeum Misyjnym

Jak co roku, tak i teraz klasy pierwsze miały zorganizowane wyjście ze szkoły z okazji Dnia Dziecka. Zarówno I a, jak i I b wybrały się do Muzeum Misyjnego sióstr klawerianek w Krośnie.

Siostra Krystyna zabrała dzieci wraz z opiekunami w podróż przez kilka kontynentów. „Odwiedziliśmy” Afrykę, Azję, Amerykę Południową, Australię. Są to miejsca, w których przebywają misjonarze - stąd nazwa muzeum.

 

 

Uczestnicy wycieczek mieli okazję zobaczyć eksponaty z tych kontynentów, m.in. elementy strojów, skóry zwierząt, rośliny, instrumenty muzyczne, zabawki wykonane własnoręcznie przez dzieci z biednych krajów afrykańskich.

Młodzi „podróżnicy” dowiedzieli się też co to jest sorgo, heban czy balsa. Jeśli nie wiecie, co to znaczy to zapytajcie pierwszaków albo wybierzcie się do Muzeum Misyjnego.

Wyprawa z okazji Dnia Dziecka powinna mieć też słodki akcent. I tak się stało. W obu przypadkach miały to być lody. Ze względu na chłodny dzień, w  tórym wybrała się klasa I a – były to pyszne ciastka. Dla klasy I a – 28 maja, a dla klasy I b – 1 czerwca były dniami pełnymi wrażeń.

 

Danuta Chochołek

Monika Wacławska - Krówka

Zdjęcia klasy I a

Zdjęcia klasy I b

do góry


Spotkanie klasy I a ze strażakami

W środę 27 maja uczniowie klasy I a mieli niecodziennych gości. W zajęciach uczestniczyło dwóch strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Potoku. Jednym z nich był tato jednego z uczniów – pan Janusz Lipka (były strażak zawodowy). Strażacy opowiadali o swojej trudnej i niebezpiecznej pracy. Pokazali się w strojach: galowym i ratowniczym.

 

Goście rozmawiali z pierwszakami jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia. Ważne jest, by dzieci zawsze zawiadamiały osoby dorosłe i słuchały ich poleceń. Podali też kilka wskazówek dotyczących właściwych zachowań w czasie ewakuacji. Tutaj okazało się, że najważniejsze jest, by zachować spokój. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali strażaków. Umieli też bezbłędnie podać numery alarmowe do służb ratunkowych. Okazało się, że było to ciekawe spotkanie, które pomogło utrwalić zdobytą wcześniej wiedzę.

Danuta Chochołek

Zdjęcia

do góry


„Przewrotne malowanie”

            Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w czteroetapowym konkursie plastycznym skierowanym do uczniów klas drugich (z kontynuacją w klasach trzecich) szkoły podstawowej „Przewrotne malowanie-ćwiczenia z wyobraźni”, którego organizatorem jest Filia nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Celem tego konkursu jest inspirowanie dzieci do wyrażania środkami plastycznymi piękna czterech pór roku przy wykorzystaniu wyobraźni, rozwijanie i prezentacja talentów plastycznych. Konkurs będzie przebiegał w czterech etapach:

I etap zimowy (styczeń-luty) – dzieci malują z wyobraźni lato

II etap wiosenny (kwiecień-maj) – dzieci malują z wyobraźni jesień

III etap letni (czerwiec-wrzesień) – dzieci malują z wyobraźni zimę

IV etap jesienny (październik-listopad) – dzieci malują z wyobraźni wiosnę.

            Dwa etapy mamy już za sobą. Wyboru najlepszych prac dokonało profesjonalne jury, w skład którego weszli znani krośnieńscy plastycy. A oto wyniki:

I etap zimowy:           Jan Cymerman z kl. II – wyróżnienie

Lena Rygiel z kl. II – wyróżnienie

II etap wiosenny:       Jan Cymerman z kl. II – I miejsce

Aleksandra Moskal z kl. II - wyróżnienie

Jan Markowicz z kl. II – wyróżnienie.

Małym artystom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Jolanta Zajdel

do góry


Prace uczniów klas I - III w galerii „PodCieniami”

W piątek 22 maja w Galerii „PodCieniami” odbył się wernisaż wystawy prac 23. Lokalnej Edycji 37 Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży "Moja przygoda w muzeum". Na konkurs nadeszło 112 prac, które zostały wykonane przez 110 uczestników z 10 placówek. Jury, w skład którego weszli artyści plastycy naszego miasta oraz Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie wyłoniło laureatów 4 nagród i 6 wyróżnień. Na eliminacje międzynarodowe, organizowane przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, zakwalifikowano wszystkie prace nagrodzone, wyróżnione i nominowane do nagród.

Bardzo się cieszymy, że wśród nagrodzonych znalazł się Dominik Brongel z klasy I a naszej szkoły, a wyróżnione zostały Jadwiga Gorczyca i Katarzyna Michalska z klasy III. Ponadto siedem prac uczniów klas I - III otrzymało nominacje.

Nagrody rzeczowe i dyplomy laureaci otrzymali w dniu wernisażu z rąk Pani Ewy Mańkowskiej – Dyrektora Muzeum Rzemiosła. Potem mieli jeszcze okazję zwiedzić ciekawą wystawę zatytułowaną „Majstersztyk” poświęconą dziełom rzemieślników naszego miasta.

Serdecznie gratulujemy młodym artystom i życzymy dalszych sukcesów.

Danuta Chochołek

Zdjęcia w galerii

do góry


Międzyszkolny Konkurs Słowa

„ PIĘKNIE MÓWIĘ ”.

         6 maja w Miejskim Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Krośnie odbyła się VII Edycja Międzyszkolnego Konkursu Słowa „ PIĘKNIE MÓWIĘ ”.

Celem tego konkursu było promowanie poprawnej polszczyzny i kształtowanie prawidłowych nawyków pięknego mówienia już od najmłodszych lat.

W konkursie udział wzięło 35 uczniów z 8 krośnieńskich szkół podstawowych.

Komisja konkursowa oceniała prezentacje ustne wierszy lubianych przez dzieci. Przy ocenie brano pod uwagę tempo, rytm, dykcję, interpretację oraz wrażenie artystyczne.

Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice z klasy pierwszej i trzeciej: Weronika Surmacz z kl. I a, Antonina Zajdel z kl. I b oraz Amelia Wota z kl. III.

Antosia i Amelka zostały zauważone i wyróżnione przez wymagające jury.  Dyplomy i nagrody książkowe, które otrzymały z pewnością będą miłym wspomnieniem ich, mamy nadzieję, niekończących się „przygód z poezją”.

Dziewczynkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Monika Wacławska- Krówka

 

do góry


„Wiosna wierszem malowana”

         20 maja 2015r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym  w Krośnie odbyła się IV edycja konkursu plastyczno – recytatorsko – wokalnego „Wiosna wierszem malowana” pod egidą Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna pani Grażyny Gregorczyk.

Adresatami plastyczno – recytatorskich zmagań były dzieci z krośnieńskich przedszkoli i klas I – III szkół podstawowych oraz osoby z niepełnosprawnością intelektualną z okolicznych placówek kształcenia specjalnego.

Celem konkursu było:

- zainteresowanie uczniów poezją i możliwością interpretowania jej poprzez recytację lub śpiew,

- doskonalenie umiejętności plastycznych, recytatorskich lub wokalnych dzieci i młodzieży,

-  wyzwalanie własnej inwencji artystycznej, rozwijanie uzdolnień twórczych,

- integrowanie dzieci i młodzieży niepełnosprawnych z ich pełnosprawnymi rówieśnikami,

- upowszechnienie twórczości dzieci i młodzieży.

 

Konkurs rozstrzygany był w dwóch kategoriach: plastycznej i recytatorsko – wokalnej.

Naszą szkołę reprezentowały dziewczynki z klasy pierwszej i drugiej: Weronika Surmacz kl. I a, Antonina Zajdel z kl. I b oraz Zuzanna Kolanko z kl. II.

W każdej grupie  wyłonione zostały trzy pierwsze miejsca, nagrodzone pamiątkowymi dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

W kategorii plastycznej Antosia Zajdel zdobyła III miejsce, natomiast Weronika Surmacz została wyróżniona w kategorii recytatorskiej. Dziewczynki po raz kolejny pięknie zaprezentowały się przed szeroką publicznością i jury, a przy okazji świetnie się bawiły.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

Dodatkową niespodzianką dla zainteresowanych uczestników konkursu były warsztaty ceramiczne, prowadzone przez Instruktora pracowni ceramicznej z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rymanowie.

Organizator zapewnia, że wszystkie nadesłane i prezentowane podczas konkursu prace plastyczne, będą eksponowane na wystawie pokonkursowej, co jest niewątpliwie dodatkową nagrodą.

Monika Wacławska - Krówka

Zdjęcia

do góry


Sukces uczniów naszej szkoły w VIII Krośnieńskim Konkursie Matematycznym

22 maja 2015r. w Szkole Podstawowej nr 15 w Krośnie (Miejski Zespół Szkół nr 4) odbyła się „Gala Matematyki” poświęcona podsumowaniu wyników konkursu matematycznego. VIII Krośnieński Konkurs Matematyczny, to konkurs o zasięgu powiatowym, który odbywał się na trzech poziomach dla uczniów szkół podstawowych i trzech poziomach dla uczniów szkół gimnazjalnych. Do etapu szkolnego, który odbył się 29 marca 2015 r. przystąpiło 24 uczniów z klas IV – VI naszej szkoły. Etap finałowy odbył się 28 kwietnia w SP nr 15. Uczniowie naszej szkoły Katarzyna Zajdel z klasy V b zajęła I miejsce uzyskując maksymalną liczbę punktów, a Adam Socha z klasy V a zajął III miejsce. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy. Dziękujemy za udział i gratulujemy sukcesu.

Agata Reiss

 

do góry


Szkolne konkursy w klasach młodszych

Na przełomie kwietnia i maja odbyły się w naszej szkole coroczne konkursy
dla uczniów klas I – III.

W klasie pierwszej był to konkurs wzorowego czytania i konkurs o laur Złotopiórka – czyli pięknego pisania. Podobnie rzecz się miała w klasie drugiej. Trzecioklasiści zmagali się z tekstem, na podstawie którego mieli odpowiedzieć na szereg pytań i dodatkowo pochwalić się innymi umiejętnościami.

Pierwszoklasistów oceniała komisja w składzie: p. Lucyna Czernatowicz i p. Jolanta Zajdel, a drugoklasistów i trzecioklasistów: p. Danuta Chochołek i p. Monika Wacławska - Krówka.

Wyniki przedstawiają się następująco.

KLASA PIERWSZA

 

Wzorowe czytanie

 

I miejsce     - Marcin Kielar, kl. I a

                     - Lena Krochmal, kl. I a

                     - Antonina Zajdel, kl. I b

II miejsce  - Patryk Hyziak, kl. I b

   - Kacper Uliasz, kl. I b

III miejsce - Milena Cecuła, kl. I a

                     - Wiktoria Drybała, kl. I b

                     - Ernest Grec, kl. I b

                     - Antoni Krzanowski, kl. I b

                     - Weronika Surmacz, kl. I a

 

 „Złotopiórek”

 

Klasa I a

 1. Nikola Bienia
 2. Dominik Brongel
 3. Milena Cecuła
 4. Maja Dzik
 5. Dorota Gorczyca
 6. Amelia Hebzda
 7. Lena Krochmal
 8. Bartosz Markowicz
 9. Zuzanna Mazur
 10. Łukasz Skiba
 11. Weronika Surmacz
 12. Katarzyna Szajna
 13. Szymon Urbański
 14. Miłosz Zajdel

Klasa I b

1.Dominika Betlej

2.Wiktoria Drybała

3.Kamil Kasprzycki

4. Antoni Krzanowski

5.Michał Perchel

6.Martyna Pietrukaniec

7.Amelia Szałankiewicz

8.Kacper Uliasz

9.Piotr Zajdel

KLASA DRUGA

Wzorowe czytanie

I miejsce      - Emilia Pelczar

II miejsce     - Dorota Głód

                      - Aleksandra Uliasz

III miejsce    - Magdalena Kud

Wyróżnienia - Aleksandra Moskal

                             - Maksymilian Rymarz

 „Złotopiórek”

1.      Jan Cymerman

2.      Tomasz Gorzelniowski

3.      Magdalena Kud

4.      Aleksandra Moskal

5.      Emilia Pelczar

KLASA TRZECIA

I miejsce      - Pola Marcinkowska

II miejsce     - Jadwiga Gorczyca

III miejsce    - Sara Jastrzębska

                      - Amelia Wota

Wyróżnienie - Jolanta Mojak

                          - Katarzyna Michalska

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr3. Rodzicom serdecznie dziękujemy, a laureatom konkursów gratulujemy iżyczymy wielu sukcesów w kolejnych konkursach.

Danuta Chochołek

Zdjęcia z rozdania nagród

do góry


Muzyczne recytacje

Już kolejny raz w  tym roku szkolnym trzecioklasiści mieli okazję udziału w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim. Tym razem z zaproszenia Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej skorzystało pięć uczennic: Sara Jastrzębska, Nikola Kasprzycka, Wiktoria Paczosa, Amelia Wota i Zuzanna Zajdel. Dziewczynki przygotowały i pięknie zaprezentowały „muzyczne” wiersze Izabeli Klebańskiej - autorki książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży oraz dobranocek, bajek i piosenek. Jury powołane przez organizatora oceniało dobór repertuaru, opanowanie pamięciowe, interpretację tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny. Miało ponadto za zadanie wyłonić finalistę I etapu, któremu pani Izabela Klebańska, osobiście, podczas spotkania autorskiego wręczy nagrody i przyzna zaszczytny tytuł „WIRTUOZA RECYTACJI”.

W I etapie konkursu wyróżnienie otrzymała Amelia Wota, a finalistką i zarazem „WIRTUOZEM RECYTACJI” została Nikola Kasprzycka, która po mistrzowsku wygłosiła zabawny wiersz „Dwie sekundy”.

 

Pod koniec kwietnia odbył się także organizowany przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Tropem poezji współczesnej”. Wzięły w nim udział Pola Marcinkowska i Katarzyna Michalska. Wśród ogromnej liczby uczestników jury zauważyło, doceniło i nagrodziło wyróżnieniem recytację w wykonaniu  Kasi.

Gratulacje!!!

Lucyna Czernatowicz

Zdjęcia w galerii

do góry


Spełniaj marzenia – podaruj ulubioną książkę

Maj i czerwiec to najpiękniejsze miesiące w roku poświęcone książce, bibliotekom   szeroko rozumianej kulturze.

Wspominając powodzenie ubiegłych akcji : „Wspomóż szkolną bibliotekę”, zwracamy się do wszystkich miłośników książek z grona uczniów, ich rodzin, absolwentów, pracowników szkoły raz wszystkich chętnych o podarowanie ciekawej książki dla czytelników naszej biblioteki. Mile widziane będą książki nowe, opatrzone imienną dedykacją od darczyńcy.

Uczniowie naszej szkoły biorąc udział w konkursie „Książki naszych marzeń” utworzyli listę najbardziej poszukiwanych pozycji książkowych, które mogliby wypożyczać w naszej szkolnej bibliotece. Może niżej załączona lista posłuży pomocą przy zakupie książki do biblioteki szkolnej.

Książki można przynosić do biblioteki szkolnej lub wychowawców klas do 12 czerwca 2015 roku.

Każdy darczyńca zostanie uhonorowany pamiątkową fotografią, która ukaże się na stronie internetowej szkoły.

1.      Grzegorz Gortat : Ewelina i Czarny Ptak

2.      Astrid Lindgren ; Lotta

3.      Rafał Witek : Klub latających ciotek

4.      Michael Ende : Nie kończąca się opowieść

5.      Paweł Wakuła : Mój tata jest olbrzymem

6.      Stanisław Pagaczewski : Przygody Baltazara Gąbki

7.      Stanisław Pagaczewski : Misja Profesora Gąbki

8.      Maurice Sendak : Tam, gdzie żyją dzikie stwory

9.      Brandon Mull : Baśniobór. Gwiazda wieczorna wschodzi

10.  Agnieszka Chylińska : Labirynt Lukrecji

11.  Agnieszka Chylińska : Zezia, Giler i Oczak

12.  Iwona Chmielewska : Pamiętnik Blumki

13.  Anna Onichimowska : Dzień czekolady

14.  Astrid Lindgren : Ronja , córka zbójnika

15.  Erich Kästner : Emil i detektywi

16.  Grzegorz Kasdepke : Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu

17.  Grzegorz Kasdepke : Najpiękniejsze mity dla dzieci

18.  Grzegorz Kasdepke : Kacperiada

19.  Grzegorz Kasdepke : Kacper z szuflady

20.  Joanna Olech : Dynastia Miziołków

21.  Widmark Martin, Willis Helena: Tajemnica diamentów

22.  Holly Weeb  : Mała Lotta i renifery

23.  Holly Weeb  : Niedźwiadek polarny

24.  Mira Lobe : Babcia na jabłoni

25.  Martyna Wojciechowska : Zwierzaki świata

26.  Martyna Wojciechowska : Dzieciaki świata

27.  Cécile Aubry : Bella i Sebastian

28.  Patrick Modiano : Katarzynka

29.  Agnieszka Stelmaszyk : Irys mały detektyw

30.  Clive Staples Lewis: Opowieści z Narnii 7 w 1

31.  Kalina Jerzykowska : Widma z ulicy Wydmowej

32.  Kalina Jerzykowska : Buba córka Belzebuba

33.  Kalina Jerzykowska : Ciocia Rose i złote żołędzie

34.  Opowiadania o zwierzętach /seria Polscy pisarze dzieciom/

35.  Joanna Jagiełło : Pamiętnik Czachy

36.  Grzegorz Gortat : Muszkatowie czyli jeden za wszystkich wszyscy za jednego

37.  Dorota Combrzyńska- Nogala : Bezsenność Jutki

38.  Łukasz Wierzbicki : Afryka Kazika

39.  Łukasz Wierzbicki : Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa

40.  Paweł Beręsewicz : Wieści domowe

41.  Paweł Beręsewicz : Co tam u Ciumków?

42.  Paweł Beręsewicz : Ciumkowe historie w tym jedna smutna

43.  Adam Bahdaj : Podróż za jeden uśmiech

44.  Rafał Kosik : Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

45.  Małgorzata Musierowicz : Jeżycjada

46.  10 niesamowitych przygód Neli

47.  Poczytaj mi mamo. Księga pierwsza

48.  Andrzej Maleszka : Magiczne drzewo. Olbrzym

49.  Andrzej Maleszka : Magiczne drzewo. Gra

50.  Victor Hugo : Nędznicy

  Urszula Pelczarska

do góry


Zbiórka elektrośmieci!

Dnia 08.06.2015 r. (poniedziałek) odbędzie się zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w ramach akcji "Moje miasto bez elektrośmieci". Przyniesiony sprzęt prosimy zostawiać na małym parkingu (po lewej stronie względem drzwi wejściowych) przy szkole.

 Elektrośmieci prosimy przynosić do godziny 12:00.

Dziękujemy!

Magdalena Misiorowska

 

do góry


Konkurs plastyczny „Moja wymarzona podróż balonem”

            Uczniowie naszej szkoły, w wieku do lat 8, wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza. Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy obrazującej wymarzoną podróż balonem. Wszyscy mali artyści, którzy wzięli udział w konkursie zostali zaproszeni na uroczyste ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i wyróżnień w dniu 3 maja 2015 r. na Lotnisku w Miasteczku Oknoplast F. H. U. Finestra podczas imprezy „Balony nad Krosnem”. Czekało tam na nich wiele atrakcji.

Amelia Szałankiewicz z kl. I b i Magdalena Kud z kl. II otrzymały wyróżnienia. Gratulujemy!!!

Jolanta Zajdel

do góry


Audycja muzyczna w „Trójce”

W poniedziałek 11 maja gościliśmy w naszej szkole zespół koncertowy „Trio Concertante”. Tworzą go muzycy – nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej w Dynowie. Uczniowie mieli okazję poznać wygląd i brzmienie kontrabasu, skrzypiec, harmonijki ustnej i akordeonu guzikowego. Ponadto wysłuchali kilku utworów muzyki klasycznej, naśladowczej, filmowej. Uczestnicy audycji wysłuchali m. in. utworów H. Wieniawskiego, G. Gershwina, J. Straussa. Skrzypce udanie naśladowały śpiew skowronka i kanarka. Zabrzmiała również pieśń S. Moniuszki „Prząśniczka” w wykonaniu sopranistki z towarzyszeniem instrumentalnego trio.

 

Młodzi słuchacze, jak na wytrawnych melomanów przystało, gromkimi brawami nagradzali muzyków. Mamy nadzieję, że to nie było jednorazowe wydarzenie, lecz będziemy mieć okazję jeszcze nieraz gościć tych instrumentalistów i śpiewaczkę.

Danuta Chochołek

Zdjęcia z koncertu

do góry


PODKARPACKI KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Podkarpacki Konkurs Pięknego Czytania przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa. Organizatorami są Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie, wspierające ją stowarzyszenie oraz Polskie Radio Rzeszów i Teatr „Maska”. Konkursowi  patronują Marszałek Województwa Podkarpackiego i Podkarpacki Kurator Oświaty. W II etapie międzyszkolny IV Podkarpackiego Konkursu Pięknego Czytania wzięło udział 187 uczniów z 67 miejscowości, ze 143 szkół województwa ze wszystkich etapów kształcenia. Organizatorzy zadbali, by uczestników oceniało profesjonalne jury, złożone z nauczycieli polonistów, bibliotekarzy, dziennikarzy i aktorów.

Szkołę Podstawową nr 3 w Krośnie reprezentowała Amelia Wota z kl. III.

Amelka zmierzyła się z obszernym fragmentem książki, który zawierał wiele pułapek słownych. W tekście były słowa dźwiękopodobne i wyrazy w języku wymyślonym przez bohaterów książki. Oj… nie było to proste, zwłaszcza, że prezentowała się przed komisją konkursową.

12 maja 2015 r. na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu. Jedyną uczennicą z Krosna, której udało się zdobyć wyróżnienie jest właśnie Amelka. To wielki zaszczyt być w gronie uczniów zauważonych spośród tak licznego grona uczestników.

 

„Czytanie sprawia mi przyjemność” – odpowiedziała Amelka zapytana dlaczego wzięła w nim udział, co koresponduje z mottem uroczystości wręczenia nagród, które brzmiało: Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła – Wisława Szymborska.

do góry


Turniej Zdrowotny

Dnia 23 kwietnia w Miejskim Zespole Szkół Nr 6 w Krośnie odbył się II Międzyszkolny Turniej Zdrowotny dla uczniów klas trzecich. Wzięło w nim udział pięć szkół podstawowych. Drużyny z poszczególnych szkół składały się z dwóch dziewczynek i dwóch chłopców. Zmagania uczniów miały charakter intelektualny i dotyczyły wiedzy na temat zdrowego stylu życia, odżywiania, higieny osobistej, zachowania w różnych sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Zawodnicy rozwiązywali także zagadki dotyczące zagadnień zdrowotnych oraz rozpoznawali po dotyku ukryte w pudełku owoce i warzywa.

Ponadto uczniowie sprawdzali swoją kondycję fizyczną. Dużo radości było podczas dmuchania piłeczki do tenisa przez ławeczkę, skokach przez skakankę, biegach w miejscu z klaśnięciem pod kolanem, przysiadach i brzuszkach.

 

Publiczność, którą tworzyli uczniowie klas trzecich i drugich SP 6, brała aktywny udział odpowiadając na pytania po zawodnikach, dopingując ćwiczących w konkurencjach sprawnościowych.

Gratulujemy:

Szkole Podstawowej Nr 6, której drużyna zajęła I i II miejsce,

Szkole Podstawowej Nr 3, której drużyna zajęła III miejsce,

Szkole Podstawowej Nr 14, której drużyna zajęła IV miejsce.

 

Z rąk pani dyrektor Teresy Janusz wszystkie szkoły otrzymały dyplomy za udział w turnieju, i małe upominki.

Turniej przebiegał w milej, radosnej atmosferze i miał charakter dobrej zabawy. 

Małgorzata Majka

Zdjęcia

do góry


WIERSZE SKRZYDLATE

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich, 22 kwietnia 2015 r. w Oddziale dla Dzieci odbył się konkurs recytatorski wierszy Joanny Kulmowej. Miał on na celu promocję twórczości poetki, która niedawno obchodziła 87 urodziny. Adresowany był do uczniów klas III krośnieńskich szkół. Naszą reprezentowały: Sara Jastrzębska, Zofia Koczot, Nikola Kruczek, Pola Marcinkowska, Wiktoria Paczosa i Amelia Wota. Wiersze, które przygotowały dziewczynki były krótkie, ale dość trudne do interpretacji. Trzeba było wykazać się dużymi zdolnościami recytatorskimi.

 

Jury zdecydowało o przyznaniu nagród aż trzem naszym uczennicom:

III miejsce zdobyła  Amelia Wota za prezentację zabawnego utworu „Gdyby ciocia miała wąsy”, wyróżnienia: Sara Jastrzębska za wiersz „W aptece” i Wiktoria Paczosa za pełen humoru wiersz „Gdybym miał dziesięć rąk”.

Gratulacje!!!

Lucyna Czernatowicz

Zdjęcia

do góry


Tak blisko i tak ciekawie

 Dnia 9 kwietnia 22 uczniów klasy VI wraz z opiekunami wyjechało do Iwonicza Zdroju. Celem wycieczki było poznanie walorów podkarpackiego uzdrowiska oraz szlaków turystycznych w najbliższej okolicy.

Na początku spotkaliśmy się z przewodnikiem, który zaprowadził nas na iwonicki rynek i ciekawie opowiadał o historii uzdrowiska oraz zabytkach: Starym Pałacu, Starych Łazienkach, wieży Bazar i pijalni wód mineralnych. Próbowaliśmy smaków wód leczniczych: Zofia 6, Klimkówka 27 i Iza 19, następnie udaliśmy się leśnym szlakiem do Lubatówki, gdzie zwiedziliśmy warzelnię soli produkującą leki i kosmetyki. Sól leczniczą otrzymuje się z wydobywanej z podziemi solanki, którą później się warzy (gotuje), aby otrzymać dziennie 320 kg produktu. Po upływie pół godziny znów byliśmy na szlaku. W lesie mogliśmy zaobserwować budzącą się do życia przyrodę: wesołe motyle, jaszczurki wygrzewające się na kamieniach, a także sarny i wiewiórki.

 

Wędrując lasem doszliśmy do Bełkotki - pierwszego leczniczego źródła, którym interesował się już król Stefan Batory i Jan III Sobieski. Stamtąd udaliśmy się do sanatorium "SANVIT ", gdzie miło spędziliśmy czas piekąc kiełbaski, jabłka, jedząc świeżo upieczone drożdżówki i pijąc herbatę. Wszystko smakowało wyśmienicie. Po tym odpoczynku wróciliśmy do centrum Iwonicza, skąd przewodnik zaprowadził nas do zabytkowego kościoła pw. św. Iwona - jedynego w Polsce pod takim wezwaniem, ponadto oglądaliśmy wizerunki (rzeźby, obrazy) Matki Bożej Przedziwnej, której nazwa pochodzi od góry, spod której wybijają 4 źródełka. Najstarsza statua pochodzi z 1891roku. Podziwialiśmy piękno drewnianych budynków wykonanych w stylu szwajcarskim charakteryzujące się dwuspadowymi  dachami, dużymi oknami, balkonami i tarasami. Budynki noszą niepowtarzalne nazwy.

 

Ostatnim etapem było przejście usytuowaną w lesie drogą krzyżową upamiętniającą Polaków poległych w czasie wojny oraz zamordowanych w okresie PRL-u.

Wycieczkę uważamy za udaną, ponieważ zdobyliśmy wiele cennych informacji na temat uzdrowiska i mogliśmy poznać piękno krajobrazu najbliższej okolicy. Naszym sprzymierzeńcem była słoneczna pogoda.

 Relacja uczniów klasy VI

do góry


Wizyta pierwszaków w bibliotece

W czwartek, 23 kwietnia, podobnie jak w wielu bibliotekach na całym świecie, tak i w Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej obchodzono Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Uczniowie klasy I a wraz z wychowawczynią uczestniczyli w obchodach tego święta. Specjalnie dla nich przygotowana została krótka inscenizacja kukiełkowa, przedstawiająca legendę o smoku, św. Jerzym i róży. W role bohaterów wcieliły się panie bibliotekarki. Inscenizacja kukiełkowa, rozmowy i zabawy związane z książkami podobały się pierwszakom.

 

Na tym spotkaniu dzieci dowiedziały się nie tylko o tym, kto i kiedy zainicjował ten dzień, skąd pochodzi zwyczaj obdarowywania się książkami i różami, ale także jak ważną rolę pełnią książki w życiu człowieka i jakie korzyści płyną z czytania. Dzieci dowiedziały się także co należy zrobić, by zapisać się do biblioteki i jak korzystać z jej zbiorów. Ponadto każdy pierwszak miał okazję przejrzeć księgozbiór działu dla dzieci i wybrać sobie książeczkę do przeczytania w domu. Mamy nadzieję (wychowawca i panie bibliotekarki), że dzieci wraz z rodzicami wkrótce wybiorą się do biblioteki i staną się jej stałymi czytelnikami.

Danuta Chochołek

Zdjęcia w galerii

do góry


Apel wielkanocny

            31 marca, w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Uczniowie klasy drugiej przybliżyli wszystkim piękne polskie zwyczaje i tradycje związane z tymi najważniejszymi w roku świętami. Zespół wokalny „Bemolki”, który wykonał kilka piosenek, uświetnił przedstawienie swoim występem.

Wielkanoc, Wielkanoc,

świat z zimy się obudził,

te święta to pamiątka,

że Chrystus zbawił ludzi.

To radość w wielu domach,

na wielu kontynentach,

Wielkanoc to radosne i bardzo piękne święta.

 

Na zakończenie spotkania p. Dyrektor podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz złożyła całej społeczności szkolnej najserdeczniejsze życzenia świąteczne.

Jolanta Zajdel

Zdjęcia w galerii

do góry


Rajd rowerowy

W piątek 24.04.2015 r. ze szkoły odbyliśmy rajd rowerowy. O godzinie 14.00 wyruszyliśmy w drogę. Nasza trasa nie była prosta. Z Krosna jechaliśmy do Odrzykonia, a następnie na rynek w Korczynie. Tam zatrzymaliśmy się na pyszne lody. Najedzeni lodami wyruszyliśmy w stronę Krościenka Wyżnego. Na miejscu przeraziła nas góra , ale daliśmy radę. Gdy wyjechaliśmy na szczyt odpoczęliśmy i zjechaliśmy dalej z ogromnej góry w dół. Tak super się jechało i tak szybko , że aż nie chciało się hamować, ale niestety trzeba było.

 

Wciąż jechaliśmy ile tchu. Po paru minutach wyjechaliśmy na skrzyżowanie. Czekaliśmy, a potem prędko na drugą stronę i znowu pod górę. Nasze głowy były spocone od kasków; pociliśmy się wjeżdżając pod górki. Na szczycie skręciliśmy w prawo, gdzie zmierzaliśmy do kościoła św. Wojciecha. Tam dużo się dowiedzieliśmy o św. Wojciechu - patronie Polski. Wchodziliśmy na chór po wąskich schodkach. Następnie sprowadziliśmy rowery po schodach i ruszyliśmy dalej. Przyśpieszyliśmy, ponieważ zaczęło kropić. Koło parku linowego, a potem na ulicę Białobrzeską; zjechaliśmy w dół , przejechaliśmy obok kościoła, a następnie pod szkołę , gdzie zakończyliśmy rajd. Wrażenia z rajdu były niesamowite.

Julia Indyk kl. V a

Zdjęcia z rajdu

do góry


Wycieczka do Wrocławia

            W dniach 24.03-27.03.2015 r. byłem na wycieczce we Wrocławiu. Wyjazd był nagrodą za zajęcie drugiego miejsca w XIV Jasielskim Konkursie Matematycznym im. Hugona Steinhausa.

            Wyjechaliśmy o 700 rano i zatrzymaliśmy się w Nowej Rudzie na zwiedzanie kopalni węgla. Pod wieczór pojechaliśmy do hotelu na wybór Miss i Mistera obozu.

 

Zamek Książ w Wałbrzychu

Następnego dnia zwiedzaliśmy zamek Książ w Wałbrzychu i przylegające ogrody królewskie. Potem pojechaliśmy do Świdnicy zwiedzać miasto i Kościół Pokoju. Wieczorem przyjechaliśmy do nowej lokacji we Wrocławiu, by tam zaprezentować swoje referaty na temat zagadnień matematycznych. Nocą oglądaliśmy Wrocław z wysokości 213 m czyli z punktu widokowego na Sky Tower.             

 

Widok na miasto ze Sky Tower

Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Wrocław: Stare Miasto, Uniwersytet Wrocławski z Aulą Leopoldina, Politechnikę Wrocławską. Później oglądaliśmy Panoramę Racławicką. Wieczorem zorganizowano nam konkurs plastyczny.

Ostatniego dnia zorganizowano rozdanie nagród i zwiedzanie Wrocławskiego ZOO. Znajduje się tam jedyne w Polsce Afrykarium. Najbardziej podobały mi się magoty (małpa z rodziny makakowatych). Do Jasła wróciliśmy o 2300.

 

We wrocławskim ZOO

                          Wycieczka była bardzo udana. Polecam brać udział w tego typu konkursach i życzę powodzenia.

Adam Socha, uczeń klasy V a

do góry


Mistrzostwa Szkoły w Piłce Nożnej

Dwie kolejne środy w naszej szkole to rywalizacja klas IV - VI o Mistrzostwo Szkoły w piłce nożnej. W turnieju tym uczestniczyli nie tylko chłopcy, ale również dziewczęta i trzeba przyznać, że bardzo dobrze sobie radziły.

Turniej rozgrywaliśmy systemem "każdy z każdym", tak więc zespoły stoczyły po trzy dwudziestominutowe pojedynki.

Zawody przebiegały w miłej i sportowej atmosferze, wszystkie drużyny pokazały wolę walki, zaangażowanie i chęć zwycięstwa.

 

Ostatecznie po dwóch zwycięstwach i jednym remisie I miejsce zajęła klasa VI, II miejsce zajęła niespodziewania klasa IV, która uległa jedynie klasie VI, III miejsce zajęła klasa V a  IV miejsce zajęła Klasa V b. Drużynom gratulujemy, a wszystkich zapraszamy na fotorelację z boiska.

Mariusz Zajdel

Zdjęcia

do góry


Kolejna zbiórka makulatury!

Zbiórka makulatury w ramach akcji -„Przywróćmy dzieciom uśmiech” odbędzie się w dniu 22 kwietnia (w dniu wywiadówek dla klas IV – VI). Makulaturę można przynosić od rana i składać przy schodach, w tym samym miejscu co zawsze.

Podczas 2 akcji w trakcie zabawy karnawałowej zebraliśmy 600 kg!

Dziękujemy!

do góry


Wielkanocne rymowanki  z pierwszakami

31 marca, tuż przed Świętami Wielkanocnymi, w Czytelni Oddziału dla Dzieci w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Wielkanocne rymowanki”.

Wzięli w nim udział uczniowie klas pierwszych z krośnieńskich szkół podstawowych.

Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów :

Lena Krochmal – kl. I a

Weronika Surmacz – kl. I a

Edziu Lipka – kl. I a

Wiktoria Drybała – kl. I b

Antosia Zajdel – kl. I b

Antoś Krzanowski – kl. I b

Spośród najlepszych wyróżnienie otrzymała Antosia Zajdel recytując wiersz pt. ”Wielkanoc” E. Bzdeń oraz Antoś Krzanowski, który wygłosił „Wielkanocny pacierz” ks. J. Twardowskiego.

Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

 

Trzeba wspomnieć, że wszyscy zaprezentowali się znakomicie, jednak musimy pamiętać, że podium to tylko trzy miejsca...

Dla nas oni wszyscy są najlepsi!

Monika Wacławska-Krówka

Zdjęcia w galerii

do góry


Zmiana terminu wywiadówek!

Informujemy, że najbliższe wywiadówki odbędą się:

 • dla klas IV - VI - w dniu 22 kwietnia od godz. 17:00

 • dla klas I - III - w dniu 13 maja od godz. 17:00

do góry


Informacja dla rodziców

W dniu 1 kwietnia 2015 r (środa) odbędzie się sprawdzian po szóstej klasie. Ze względu na zaangażowanie nauczycieli w prace komisji oraz zapewnienie bezwzględnej ciszy zdającym w tym dniu nie będzie zajęć edukacyjnych. Nie będzie również czynna świetlica szkolna. Proszę o zapewnienie w tym dniu swoim dzieciom opieki.

Od 2 kwietnia (czwartek) do 7 kwietnia (wtorek) trwa wiosenna przerwa świąteczna. Zajęcia edukacyjne rozpoczną się ponownie w środę 8 kwietnia.

do góry


„Jestem uważnym obserwatorem przyrody”

 

„Środowisko to wszystko, co znajduje się wokół nas i na nas oddziałuje; to, co żyje, jak i przyroda nieożywiona. Jest to więc Słońce, które świeci; powietrze, którym oddychamy; i pogoda, która się zmienia. Środowisko – to wiatr i chmury, polne kwiaty i łany zbóż, owady i hipopotamy, kruche muszelki i potężne skały”.

B. Dymara

Takie motto przyświecało przeprowadzonemu w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 w Krośnie Międzyszkolnemu Konkursowi Przyrodniczemu. Wzięło w nim udział 26 trzecioklasistów z kilku krośnieńskich placówek.

Naszą szkołę reprezentowały: Nikola Kasprzycka, Katarzyna Michalska i Amelia Wota. 19 marca dziewczynki sprawdziły swoje wiadomości i umiejętności przyrodnicze rozwiązując test składający się z dwunastu pytań zamkniętych i otwartych, za który można było zdobyć 34 punkty. Konkurs został rozstrzygnięty. Z ogłoszonych wyników dowiedzieliśmy się, że na miano „uważnego obserwatora przyrody” w pełni zasługuje Amelia Wota, która bezbłędnie odpowiedziała na większość pytań i zdobywając 30,5 p. zajęła II miejsce.

Gratulujemy sukcesu i ogromnej wiedzy!

Lucyna Czernatowicz

 

do góry


Zapisy do klas I na przyszły rok szkolny

 Uprzejmie informujemy wszystkich zainteresowanych rodziców, że od 27 lutego trwa nabór uczniów do krośnieńskich szkół podstawowych.

Z zasadami rekrutacji można zapoznać się tutaj

Można wydrukować potrzebne dokumenty ze strony z linku, można także dopełnić formalności z pomocą pracownika sekretariatu na miejscu (w naszej szkole).

do góry


Nocny  rajd zimowy

W piątkowy wieczór 20 lutego, członkowie koła turystycznego z klas piątych wybrali się na nocną wędrówkę leśnymi ścieżkami Czarnorzecko - Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Tym razem trasa wiodła przez trzy miejscowości Odrzykoń, Czarnorzeki i Korczynę, gdzie rajd na skraju lasu  zakończyliśmy ogniskiem. Dzisiaj były z nami Panie Elżbieta Tkaczyk i Lucyna Czernatowicz, którym bardzo serdecznie dziękujemy za opiekę, a na pytanie jak było?, odpowiadamy: "Chodźcie z nami to zobaczycie..." Wszystkich zapraszamy na relację z rajdu, a przeżycia i widok oświetlonego miasta zostawiamy dla siebie...

Mariusz Zajdel

Relacja z rajdu

 

do góry


Podsumowanie działań w ramach programu „Mały Mistrz”

W I semestrze roku szkolnego 2014/2015 my uczennice i uczniowie  klasy I a i I b sportowo spędziliśmy czas z Małym Mistrzem. Głównymi celami stawianymi przed programem Mały Mistrz są:

 • Poprawa stanu zdrowia, sprawności fizycznej i umiejętności ruchowych uczniów klas I - III.
 • Wsparcie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania fizycznego w zaplanowaniu i  przeprowadzeniu ciekawych zajęć wychowania fizycznego i edukacji zdrowotnej.
 • Promowanie nowych, atrakcyjnych form zajęć ruchowych zgodnych z nową podstawą programową.
 • Monitorowanie stanu zdrowia, rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej uczniów klas I - III szkół podstawowych.
 • Określenie preferencji w wyborze aktywności fizycznej uczniów.
 • Zachęcenie uczniów do podejmowania nowych form aktywności fizycznej

 

Zrealizowane działania

 •  Przeszliśmy testy sprawnościowe obejmujące : zwis na drążku, bieg wahadłowy 10 x 5 m oraz marszobieg na dystansie 600 m.
 • Zdobyliśmy sprawność Małego Mistrza Gimnastyka

 • Zaprawialiśmy się w tańcu podczas, improwizacji tanecznych na lekcji i na balu karnawałowym.

 • Rozpoczęliśmy ćwiczenia z piłkami.

 • Poznaliśmy zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.

 • Poznaliśmy zasady zdrowego odżywiania się – sami wykonaliśmy sałatki owocowe i warzywne.

 • Dużo czasu spędziliśmy na świeżym powietrzu, bawiąc się na placu zabaw oraz uprawiając sport na boisku szkolnym i w terenie.

 • Uczestniczyliśmy w wycieczce do Ogródka Jordanowskiego gdzie poznawaliśmy przyrodę.

To był wspaniały I semestr z Małym Mistrzem, czujemy , że rozwijamy się wszechstronnie i jesteśmy coraz bardziej sprawni fizycznie.

Gimnastyk - Tancerz

 

Realizacja tej sprawności przewidziana jest na miesiące, kiedy pogoda nie pozwala na aktywność na powietrzu.

Przykładowe umiejętności do opanowywania przez uczniów w ciągu trzech lat:

 • nabycie podstawowych umiejętności zgodnie z założeniami podstawy programowej;
 • „trzymaj się prosto” – ćwiczenia korekcyjne i wiedza o prawidłowej postawie ciała;
 • zapoznanie się z podstawowymi przyborami i przyrządami gimnastycznymi;
 • opanowanie prostych form tanecznych – tańców ludowych, „turniejowych” lub młodzieżowych oraz elementów rytmiki.

Majka Małgorzata

 

do góry


Lokalne spotkanie nauczycieli wychowania fizycznego

W piątek 30 stycznia 2015 roku, w naszej szkole odbyło się zaplanowane spotkanie nauczycieli wychowania fizycznego, którego tematem było zaprezentowanie programu "WF z Klasą" oraz poznanie opinii uczniów o lekcjach wychowania fizycznego. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele wychowania fizycznego z terenu miasta Krosna i okolicznych miejscowości, a także nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz przedstawiciel Rady Miasta Krosna Pan Adam Przybysz.

Na spotkaniu była obecna dyrektor szkoły Pani Anna Gaudzińska-Głowa, która otworzyła spotkanie i przedstawiła cele i działania jakimi zajmuje się Centrum Edukacji Obywatelskiej - pomysłodawca programu "WF z Klasą".

Na początku wszyscy nauczyciele zostali zaproszeni do kilku zabaw integracyjnych, które miały na celu wzajemne zapoznanie się oraz stworzenie przyjaznej atmosfery sprzyjającej dyskusji. Spotkanie miało charakter teoretyczny i praktyczny (były prezentowane zagadnienia teoretyczne jak i ćwiczenia sprawnościowe).

 

Prowadzący przedstawił krótką prezentację z opiniami uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 w Krośnie o szkolnym wf - ie oraz fragmenty lekcji wychowania fizycznego w klasie V - "Ćwiczenia rozwijające koordynację ruchową - współpraca w grupie". Po prezentacji rozwiązała się dyskusja - co sprawia, że dzieci w Szkole Podstawowej, a zwłaszcza w klasach młodszych bardzo lubią w. f., a w gimnazjum i szczególnie w szkole ich zapał zdecydowanie słabnie.

Po dyskusji nauczyciele mieli okazję uczestniczyć w ćwiczeniach sprawnościowych - fragmencie lekcji, której tematem było rozwijanie koordynacji wzrokowo - ruchowej na przykładzie biegów na orientację. Nauczyciele wyrażali swoje spostrzeżenia dotyczące przebiegu lekcji, a także przedstawiali swoje opinie o tego typu zajęciach.

Sporo czasu zajęła także prezentacja "dobrych praktyk", z których można korzystać chcąc urozmaicić lekcje wychowania fizycznego. Scenariusze lekcji, poradniki, filmy edukacyjne, i owe dobre praktyki to materiały zamieszczone na stronie programu "WF z Klasą": http://www.ceo.org.pl/pl/wf/materialy.

Dyskutowano również na temat realizacji podstawy programowej, oceniania na lekcji wychowania fizycznego, oraz podziału na grupy. Głównego tematu nie wyczerpaliśmy i w zdecydowanej większości uznaliśmy zasadność takich spotkań w przyszłości.

Mariusz Zajdel

Poniżej nagrane opinie uczniów o szkolnych lekcjach wychowania fizycznego

 

Zobaczcie jak klasa V a ćwiczy na lekcji wf - u. Tematem zajęć były: " Ćwiczenia rozwijające koordynację ruchową  - współpraca w grupie".

"Zabawa jest kluczem do zmiany zachowań" - brawa dla piątaków!

 

do góry


Spotkanie z poezją

Przez kilka miesięcy poznawaliśmy tajniki warsztatu aktorskiego. Od października na zajęciach kółka teatralnego ćwiczyliśmy poprawną wymowę, dykcję i interpretację utworów poetyckich. To znaczy, że uczyliśmy się dbać, by nasza mowa była wyraźna, aby głosem można było pokazać emocje oraz żeby zrozumieć i wczuć się w tekst. Gdzie stanąć, jak wejść na scenę, w którą stronę spojrzeć i co zrobić, kiedy tekst uleci z głowy? Korzystaliśmy z wesołych wierszyków Agnieszki Frączek i Danuty Wawiłow. Teksty doskonale sprawdziły się jako ćwiczenia warsztatowe.

 

Dużo pracy, pomysłów i wesoła atmosfera na zajęciach pomogły naszej grupie: Kasi, Marysi, Gabrysi, Wiktorii i Zuzi z kl. V b, Bartkowi z kl. IV oraz Weronice i Mai z kl. VI przygotować się do występu w piątkowe popołudnie tuż przed feriami. Efekty pracy oklaskiwała niewielka, zaprzyjaźniona publiczność, która miała za zadanie ocenić, czy możemy zrobić kolejny krok i przygotować przedstawienie. Werdykt pokazał, że powinniśmy się jak najszybciej zabrać do pracy, by przygotować prawdziwą inscenizację. Taka ocena nas zachwyca, więc gdy tylko miną ferie… uczymy się nowych ról.

Grupa teatralna „Bez kurtyny”

do góry


Zabawa karnawałowa

Ale była zabawa!!! Były tańce, świetna muzyka, ciekawe stroje, wesołe konkursy i wiele, wiele radości. Wszyscy doskonale się bawili.

 

Następna zabawa karnawałowa dopiero za rok!

Zdjęcia z zabawy klas I - III

Zdjęcia z zabawy klas IV - VI

do góry


Wyjazd na lodowisko do Sanoka

W środę 28.01.2015 r. członkowie koła turystycznego odbyli wycieczkę na lodowisko do Sanoka. Organizatorem wyjazdu była pani Dorota Patejko i pan Mariusz Zajdel. Nasza młodzież miała możliwość doskonalenia jazdy na łyżwach na profesjonalnie przygotowanym lodowisku o wymiarach 30 x 60 m. Na co dzień gospodarzem jest Sanok Arena, a obiekt służy do rozgrywania meczów Polskiej Ligi Hokeja na lodzie (są tu organizowane mecze międzynarodowe).

 

Podczas pobytu na lodowisku nauczyciele zorganizowali ćwiczenia i zabawy doskonalące jazdę przodem, tyłem, czy przekładanką w różnych kierunkach. Niektórzy mieli problem z hamowaniem, bo lód był naprawdę śliski. Po solidnym „treningu” na łyżwach wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni (bez kontuzji) zjedli ciepły posiłek w McDonald's i w dobrych humorach wrócili do szkoły.

Mariusz Zajdel

Zdjęcia

do góry


 

Podczas zabawy odbędzie się zbiórka makulatury,  podobnie jak podczas zabawy andrzejkowej w ramach akcji „Przywróćmy dzieciom uśmiech”.

Ostatnio zebraliśmy 320 kg!!!

Dziękujemy!!!

do góry


„Hej Kolęda, Kolęda”

            23 stycznia 2015 r. w RCKP odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Kolęd „Hej kolęda, Kolęda” pod Patronatem Prezydenta Miasta Krosna. Organizatorem był MZS nr 2 w Krośnie. Jak co roku konkurs rozgrywany był w kategoriach solistów oraz zespołów i adresowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Krosna i okolic. W tym roku naszą szkołę w kategorii soliści reprezentowały 4 uczennice i śpiewały następujące utwory:

Magdalena Kud z kl. II – „Żłóbek Cię utuli”

Pola Marcinkowska z kl. III – „Kołysanka dla Dzieciątka”

Wiktoria Gondek z kl. V – „ Tobie miły Panie”

Weronika Pelczar z kl. VI – „Maleńka miłość”

 Dla Madzi i Poli był to debiut solowy na scenie RCKP. Wszystkie solistki pięknie zaprezentowały przygotowane utwory i zasłużyły na gratulacje. Weronika Pelczar zachwyciła wszystkich swoim talentem wokalnym i zdobyła I miejsce, a Pola Marcinkowska otrzymała wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej.

 

 W kategorii zespoły wystartowały „Bemolki” (30 osób z klas I – III). Zaprezentowały pastorałkę „Do stajenki” i powtórzyły ubiegłoroczny sukces zdobywając I miejsce.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Jolanta Zajdel

Zdjęcia

do góry


Informacja o logowaniu się do Dziennika elektronicznego

Przekazane przez wychowawców klas hasła dostępu do dziennika elektronicznego wygasły (były generowane automatycznie we wrześniu 2014 r.).

Dlatego podczas pierwszego logowania się do dziennika należy:

·         wpisać swój aktualny adres e – mail,

·         następnie wpisać  stare hasło (podane przez wychowawcę),

·         podać nowe hasło

·         oraz powtórzyć nowe hasło.

 Nowe hasło musi składać się z co najmniej 8 znaków, w tym jednej dużej litery i jednej cyfry.

Poniżej fragment okna logowania się, które pojawi się po wpisaniu nazwy użytkownika i hasła podanego przez wychowawcę.

 

do góry


„Moja świąteczna choinka”

W szkolnym konkursie „Moja świąteczna choinka” wzięli udział uczniowie klasy V i VI. Prace wykonane przez uczniów zadziwiały i zachwycały pomysłowością i oryginalnością. Przeróżność materiałów, z których zostały wykonane postawiła jury przed niełatwym zadaniem. Biorąc pod uwagę pomysłowość, pracochłonność, dobór materiałów i staranność wykonania przyznano trzy równorzędne nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Otrzymały je:  Kornelia Kątna (kl. V a), Marysia Zajdel (kl. V b) oraz Julia Wietecha (kl. VI).

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a autorkom najpiękniejszych choinek serdecznie gratulujemy!  

Magdalena Misztal

do góry


Informacja o wywiadówkach

Szanowni Państwo!

Zakończył się pierwszy semestr i planuję spotkania w szkole (wywiadówki). Żeby nie narażać Państwa na problemy wynikające z parkowania wbrew przepisom ruchu drogowego, proponuję spotkania rozłożone w trzech dniach, od godz. 17.00:

21.01.2015 r. kasy: V A, V B i V I;

22.01.2015 r. klasy: I A, I B, II;

23.01.2015 r. klasy: III i IV

Równocześnie zachęcam osoby mogące zrezygnować z dojazdu do szkoły do przyjścia pieszo i udostępnienia miejsc parkingowych tym rodzicom, którzy muszą bezwzględnie przyjechać samochodem.

Trudna sytuacja powtórzy się zapewne 29 stycznia, kiedy będzie zabawa karnawałowa. W tym dniu także proszę o rozwagę i przemyślane parkowanie.

Sprawa budowy parkingu jest w toku i po dokonaniu wszelkich formalności niezwłocznie przystąpimy do prac poprawiających obecny stan.

Z poważaniem

Anna Gaudzińska - Głowa, Dyrektor Szkoły

do góry


„Ozdoba choinkowa”

  W grudniu, najciekawsze prace 5 uczniów z klasy II (Bartosza Jureczko, Jakuba Książkiewicza, Antoniny Nawojskiej, Zuzanny Kolanko, Filipa Skórskiego) zostały przesłane na konkurs plastyczny „Ozdoba choinkowa” zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Jana Pawła II w Krośnie. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie plastycznej pracy przestrzennej z zastosowaniem dowolnej techniki.

 

 17 grudnia 2014 r. o godzinie 10.00 odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Komisja artystyczna przyznała III miejsce Bartoszowi Jureczko. Gratulujemy !

  Wszystkim pozostałym uczestnikom życzymy sukcesów w następnych konkursach !

Jolanta Zajdel

Zdjęcia

do góry


III miejsce Antosi Zajdel w konkursie „Wiersze spod choinki”

            18 grudnia 2014 roku w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w Oddziale dla Dzieci odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Wiersze spod choinki”.

Jak co roku, wzięli w nim udział uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych z Krosna.

Naszą szkołę godnie reprezentowali :

Nikola Bienia – kl. I a

Lena Krochmal – kl. I a

Edward Lipka – kl. I a

Weronika Surmacz – kl. I a

oraz

Weronika Drybała – kl. I b

Antoni Krzanowski – kl. I b

Martyna Pietrukaniec – kl. I b

Antonina Zajdel – kl. I b.

            Podczas konkursu dzieci miały okazję nie tylko pokazać swoje doskonałe umiejętności recytatorskie i aktorskie ale także przełamać lęk występując przed szeroką i na dodatek obcą im publicznością. Wszyscy zaprezentowali się wspaniale, przynosząc chlubę dla szkoły, rodziców i wychowawców. Jury musiało jednak podjąć decyzję i nagrodzić najlepszych. Wybór był bardzo trudny, stąd obrady trwały dość długo. Podczas przerwy dzieci miały możliwość posilić się, pozwiedzać bibliotekę i obejrzeć zbiory książek.

 

 

 

Finał konkursu był szczególnie radosny dla uczennicy klasy I b – Antoniny Zajdel, która zdobyła III miejsce recytując wiersz Marii Terlikowskiej  „Magiczne drzewko”. Laureatka została uhonorowana dyplomem i nagrodą książkową, ufundowaną przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną.

Ponadto, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali serdeczne gratulacje i podziękowania za wzorowe przygotowanie i piękną prezentację wierszy.

            Przedświąteczne spotkanie zakończyło się przekazaniem życzeń od organizatorów, pamiątkowym zdjęciem przy choince  oraz słodkim poczęstunkiem w postaci ciasteczek i cukierków.

WIELKIE BRAWA DLA MŁODYCH ARTYSTÓW!!!

Monika Wacławska-Krówka

Zdjęcia z konkursu

do góry


Koncert świąteczny

Prezentacja  z koncertu

 

Zdjęcia z koncertu

do góry


Konkurs recytatorski „Bez piątej klepki

            24 listopada 2014 r. odbył się Dziecięcy Konkurs Recytatorski „Bez piątej klepki” – 25 edycja, którego organizatorem był Spółdzielczy Dom Kultury KSM na osiedlu R. Traugutta. Celem konkursu była popularyzacja twórczości poetów polskich, kształtowanie umiejętności samodzielnej i indywidualnej interpretacji oraz kształtowanie nawyku aktywnego uczestnictwa w kulturze. Każda osoba, biorąca udział w konkursie, mogła wygłosić 1 wiersz o charakterze humorystycznym.

 

Naszą szkołę reprezentowała Maja Marcinkowska z klasy II. Pięknie zaprezentowała utwór Marii Konopnickiej „Przygoda Mańci” i zdobyła wyróżnienie wśród 40 uczestników w swojej kategorii wiekowej.

Maju, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Jolanta Zajdel

do góry


Podziękowanie dla darczyńców Szlachetnej paczki”

W tym roku uczniowie, ich rodziny, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły włączyli się po raz kolejny do ogólnopolskiej akcji świątecznej pomocy „Szlachetna paczka”. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy , by była ona skuteczna, konkretna, sensowna. Akcja ta dociera z pomocą do rodzin najbardziej potrzebujących.

 

Wszyscy darczyńcy zasługują na najwyższe uznanie. To dzięki Ich wielkim sercom cała akcja w naszej szkole zakończyła się ogromnym sukcesem. Zebraliśmy w 42 ogromnych paczkach odzież, żywność, środki czystości, zabawki.

Finał akcji „ Szlachetnej paczki 2014” to szczególny dzień, który jest okazją, aby podziękować Państwu za współprace i pomoc na drodze do lepszego życia ludzi potrzebujących. Serdecznie dziękujemy p. Monice Rymarz, która poświęciła swój czas na pomoc w organizacji całej akcji.

To Wy Państwo, dzieląc się swoim własnym dobrem materialnym uczycie swoje dzieci wrażliwości, dajecie im dobry wzorzec do naśladowania.

DZIĘKUJEMY!!!

Urszula Wysocka

do góry


II miejsce Adama Sochy w Jasielskim Konkursie Matematycznym

4 grudnia 2014 roku w Gimnazjum nr 1 w Jaśle odbyła się XIV Edycja Konkursu Matematycznego im. H. Steinhausa. Konkurs ten adresowany był dla uczniów klas V i VI, którzy interesują się matematyką i osiągają wysokie wyniki. W konkursie wzięło udział 57 uczniów szkół podstawowych z powiatu jasielskiego i miasta Krosna. Konkurs był jednoetapowy, w ciągu dwóch godzin uczniowie mieli do rozwiązania cztery zadania punktowane w skali 0 - 6.

 

 Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy V a-Adam Socha, który zajął II miejsce.

            Adasiowi gratulujemy i życzymy powodzenia w pozostałych konkursach.

Agata Reiss

do góry


„W krainie baśni i bajek”

Kolejny konkurs opowiadania pod powyższym hasłem już za nami. Odbył się on w poniedziałek 1 grudnia.

 

W konkursie wzięło udział 20 uczniów z klas I – III. Występy młodych bajarzy oceniała komisja w składzie: p. Agnieszka Pelczar, p. Urszula Pelczarska i ks. Paweł Serwański. Wraz ze zgromadzoną widownią z zapartym tchem słuchała o przygodach bohaterów ludzkich i zwierzęcych z różnych stron świata. Jak co roku były to bardzo różnorodne utwory. Dzieci przepięknie opowiadały m. in. o księżniczce na ziarnku grochu, trzech świnkach, wilku i siedmiu koźlętach, kocie w butach, Calineczce, Brzydkim Kaczątku, Alicji w krainie czarów, trzech włosach Słońca, pani Zimie. Komisja znów miała bardzo twardy orzech do zgryzienia.

Wyłonionych zostało troje laureatów:

Lena Krochmal – klasa I a

Antoni Krzanowski – klasa I b

Emilia Pelczar – klasa II

Ponadto wyróżnienia dostali:

Amelia Wota – klasa III

Amelia Szałankiewicz – klasa I b

Maksymilian Rymarz – klasa II.

 Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Serdecznie dziękujemy.

Zwycięzcom gratulujemy, a obecnych drugo- i trzecioklasistów zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku.

Danuta Chochołek

Zdjęcia z konkursu

do góry


Uśmiechnij się w teatrze

Teatralny duet MajWer reprezentował szkołę podczas pierwszej edycji konkursu „Wesołe Scenariusze” zorganizowanego 3. grudnia w RCKP.

 

 Zabawny tekst, sceniczny gest i przekazywana treść miały za zadanie rozbawić widza, aby uśmiechnął się w teatrze. Mai Szelc i Weronice Pelczar z kl. VI się to udało, bo za swój występ otrzymały duże brawa i nagrodę. Opowiadały o strachach, jakie się pojawiają, gdy nadchodzi noc, a w pokoju robi się ciemno.

 

Scenariusz oparty był na wierszach Danuty Wawiłow, poetki doskonale znającej dziecięcy świat i umiejącej rozśmieszyć i rozczulić do łez. Serdecznie gratulujemy, życząc kolejnych przygód scenicznych.

Dorota Patejko

 

do góry


Razem – o szkolnych przygotowaniach do świąt

            Uczniowie klasy VI spotkali się w piątkowe popołudnie, by wspólnie spędzić czas, porozmawiać, pośmiać się i jeszcze … czegoś się nauczyć.

 

Były to radosne warsztaty, podczas których przygotowywali świąteczne dekoracje: malowane aniołki i dzwoneczki, wstążeczkowe bombki i wianuszki   pachnących gałązek, orzechów i szyszek. Nauczycielami i uczniami świątecznego rzemiosła byli sami.

 

Czas upłynął szybko i okazało się, że taka praca wymaga sporo wysiłku, cierpliwości i staranności. A efekty, choć nie zawsze zachwycające, to jednak o wielkiej wadze, bo …. „Zrobiliśmy to razem. Sami!” Wspierali nas jak zawsze rodzice, którzy pomogli w zakupach, przywieźli pyszne ciasteczka, aby nikt nie zgłodniał i towarzyszyli w szkolnych przygotowaniach do świąt.

Dorota Patejko

do góry


Rajd Andrzejkowy

To już XI edycja Rajdu Andrzejkowego organizowanego przez PTTK Krosno, w którym wzięło udział około 80 uczniów z Krosna oraz okolicznych szkół podstawowych i gimnazjalnych. Nasza szkoła reprezentowana była przez kilkunastoosobową grupę turystyczną z klas V i VI. Podczas tegorocznej edycji rajdu gościliśmy na ziemi gminy Miejsce Piastowe.

Rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Misyjnego Sióstr Michalitek, w którym eksponowane są zbiory pochodzące z Libii i Kamerunu jak: ozdoby, maski, instrumenty muzyczne, przedmioty codziennego użytku, zabawki oraz obrazy, a także dokumentacja pracy misyjnej sióstr. Zwiedzaliśmy również Muzeum im. bł. Bronisława Markiewicza, które znajduje się w domu zakonnym przylegającym do Kościoła Księży Michalitów. Zgromadzono tam zdjęcia, przedmioty, pozycje wydawnicze i inne pamiątki związane z życiem i działalnością ks. Bronisława Markiewicza. Dodatkowo w Muzeum obejrzeć można eksponaty związane z Janem Pawłem II, który odwiedził Miejsce Piastowe 10 czerwca 1997 r.

 

Dalsza część naszej wycieczki to już miejscowość Rogi i nowo powstała zagroda etnograficzna. W zagrodzie zgromadzone są dawne sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze, stroje, meble, zdjęcia i dokumenty tworzące już dziś historię, którą tylko nieliczni pamiętają. Rozwój techniki i postęp cywilizacyjny sprawił, że nowoczesne na lata 60 - 70  ubiegłego wieku urządzenia, stanową obecnie wartość muzealną.

Organizatorzy nie zapomnieli oczywiście o wróżbach andrzejkowych i laniu wosku… no i ognisku, a raczej grilu. Wzięliśmy również udział w konkursach ekologicznym i krajoznawczo- turystycznym, jakie cyklicznie przeprowadzają organizatorzy. Nasza grupa nie zawiodła: Jakub Pelczar zajął I, a Adam Socha II miejsce w konkursie ekologicznym, natomiast Kamil Drybała I, a Filip Krzanowski IV miejsce w konkursie krajoznawczo – turystycznym.  Gratulujemy im wiedzy, a przede wszystkim zaangażowania i pasji w poznawaniu historii i przyrody tej odległej, ale również tej najbliższej.

Mariusz Zajdel

do góry


Pierwszoklasiści i „Ładne kwiatki”.

            17 listopada b.r. w RCKP zagościli aktorzy teatru Groteska z Krakowa i przywieźli ze sobą „Ładne kwiatki”. Pierwszoklasiści z przyjemnością zajrzeli do krainy kwiatów, która później okazała się krainą przygód i czarów.

            „Ładne kwiatki” to opowieść o tym, jak rozkwita przyjaźń wśród roślin, a nawet rodzi się miłość. Jak to w bajkach bywa, by pokonać przeciwności losu potrzebna była nie tylko odwaga, lecz także zdecydowanie oraz odrobina sprytu ze sporą domieszką magii.

 

Sądząc po oklaskach, dzieciom oraz wszystkim zgromadzonym bardzo podobała się sztuka. Dostarczyła ona wielu rozmaitych emocji poprzez odpowiedni nastrój i zwroty akcji.  Pełna dobrego humoru wprowadziła w świat fantazji, pokazując jednocześnie, jak ważna jest zgoda i współpraca. Dla młodych widzów duże znaczenie miał fakt, że dobro zwyciężyło nad złem i cała opowieść miała szczęśliwe zakończenie.

 

Droga powrotna do szkoły pełna była żywych komentarzy i wspomnień na temat przedstawienia oraz aktorów, którzy wcielając się w role kwiatów, urzekli swoim wystąpieniem chyba każdego.

Monika Wacławska - Krówka

do góry


Nasi unihokeiści najlepsi!

Bardzo dobrze zaprezentowała się nasza hokejowa drużyna w Powiatowych Zawodach w Unihokeju Chłopców, które zostały rozegrane w Szkole Podstawowej nr 7 w Krośnie. Hokeiści rozgrywali zawody w dwóch grupach:

 I grupa – SP 14, SP 6, SP 3, SP 10

 II grupa - SP 15, SP 7, SP 8.

Po eliminacjach grupowych dwie najlepsze drużyny z każdej grupy kontynuowały zawody grając między sobą w półfinałach oraz w finałach. Drużyna Szkoły Podstawowej nr 3 w składzie Dawid Jaracz, Dawid Kula, Filip Krzanowski, Jakub Dobosz, Jakub Malik, Bartosz Malik, Damian Jureczko tracąc tylko jedną bramkę w całym turnieju i nie przegrywając żadnego meczu zajęła I miejsce. Cały zespół zasłużył na słowa uznania i gratulacje!

Mariusz Zajdel

do góry


SOS – czyli Sportowy Okrągły Stół

To już drugi nasz Sportowy Okrągły Stół. Pierwszy odbyliśmy wzeszłym roku. Ten natomiast był już bardziej przemyślany i wydaje się, że bardziej świadomie podeszliśmy wszyscy do zagadnień wychowania fizycznego w naszej szkole. Na lekcjach rozmawialiśmy na temat zagadnień jakie chcielibyśmy poruszyć podczas szkolnej debaty.

Debata odbyła się 7 listopada 2014 r o godzinie 13:30 i trwała dwie godziny. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas - około 25 osób, koordynator programu, nauczyciele wspomagający oraz oczywiście dyrektor szkoły. Prowadzącym całą debatę był koordynator programu natomiast jej przebieg był rejestrowany przez wyznaczonych uczniów, którzy jednocześnie zapisywali wszystkie najważniejsze postulaty i wnioski.

 

Na początku przedstawiliśmy cele i założenia programu oraz przypomnieliśmy cały ubiegłoroczny przebieg programu w naszej szkole. Przedstawiliśmy również wnioski z poprzedniej debaty i wspólnie zastanawialiśmy się co udało się osiągnąć przez rok pracy.

Później skupiliśmy się na wyeksponowaniu pozytywnych przykładów na lekcji wychowania fizycznego, co uczniom się podoba, co jest fajne i co sprawia im radość. Jakich lekcji uczniowie oczekują oraz oczywiście dlaczego lubią WF.

Tutaj odbyła się dyskusja, która zdawała się nie mieć końca. Uczniowie bardzo chętnie zabierali głos i wypowiadali swoje opinie. Następie odbyła się praca w grupach na temat idealnej lekcji wychowania fizycznego, jak powinna wyglądać zdaniem uczniów. Dyskutowaliśmy również na temat problemów z jakimi borykamy się w naszej szkole, a to brak szatni dla dziewcząt, zbyt duże grupy ćwiczebne na lekcji, mała sala itp...

W końcu wybraliśmy zadanie do realizacji na pierwszy semestr. Chcemy wprowadzić w naszej szkole w tym roku ćwiczenia śródlekcyjne na wybranych lekcjach. Omówiliśmy wstępnie zasady, jak będzie wyglądała realizacja w.w. ćwiczeń. Ponadto zostajemy dalej przy naszym zadaniu z poprzedniego roku, tzn organizacji zajęć pozalekcyjnych w formie turystyki pieszej i rowerowej.

Podsumowując tegoroczną debatę widzimy konieczność rozmów na temat lekcji wychowania fizycznego w naszej szkole dla poprawy efektywności lekcji oraz zwiększenia uczestnictwa dzieci w kulturze fizycznej.

Mariusz Zajdel

Zdjęcia w szkolnej galerii

do góry

 


SZLACHETNA PACZKA 2014

Ruszyła kolejna edycja charytatywnej akcji Szlachetna Paczka. To akcja ogólnopolska, ale dzięki niej pomoc otrzymują także ci najbliżej nas – rodziny, które z niezawinionych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

 

W tym roku nasza szkoła postanowiła wspomóc RODZINĘ o kodzie: POD-1060-408175

Szczegółowe informacje o rodzinie i jej potrzebach można przeczytać tutaj

Liczymy, że także w tym roku społeczność naszej szkoły weźmie udział w tej akcji.

Zainteresowanych prosimy o składanie darów w szkole do dnia 11 grudnia. 

Potrzeby rodziny

Żywność trwała: Podstawowe produkty żywnościowe: herbata, kawa, ryż, makaron, mąka, cukier, olej, dżem, konserwy mięsne, konserwy rybne, warzywa w puszkach

Produkty dla niemowląt: mleko dla dzieci, kaszki, soczki

Inne: słodycze dla dzieci, warzywa

Potrzebne środki czystości: proszek do prania, płyny czyszczące, płyn do mycia naczyń, szampon, pasta do zębów, mydło/żel myjący

Artykuły dziecięce: pampersy, chusteczki nawilżane, puder

Inne: kremy, szampon do włosów dla dzieci, oliwka

IV. ODZIEŻ I OBUWIE

Odzież

Lp

Płeć

Rodzaj (letnie/zimowe/ przejściowe)

Kategoria (bluzka, spodnie, kurtka itp.)

Rozmiar

Sylwetka

Uwagi

1

K

zimowe

swetry, spodnie, kurtka

 

szczupła

dla dziecka, w wieku 2 lat

2

K

zimowe

koszulki, swetry, spodnie

 

szczupła

dla dziecka, w wieku 3 lat

3

M

zimowe

dresy, koszulki, sweterki, czapka, rękawiczki

 

szczupła

dla dziecka, w wieku 13 miesięcy

4

K

przejściowe

spodnie, kurtka

156

szczupła

86 cm w pasie

 Obuwie

Lp

Płeć

Rodzaj (letnie / zimowe / przejściowe)

Kategoria (klapki, tenisówki, kozaki itp.)

Rozmiar

Uwagi

1

K

zimowe

kozaki

36

 

2

K

zimowe

kozaki

36

czarne

3

K

zimowe

kozaki

25

buty wyższe  (za kostkę)

4

K

zimowe

kozaki

24

obuwie wyższe  (za kostkę)

Pomoce szkolne: zeszyty, bloki, kredki, farbki, plastelina, plecak, przybory do pisania

Inne: kolorowanki dla dzieci, flamastry

Wyposażenie mieszkania: kołdra, poduszka, pościel, ręczniki

Inne: prześcieradła, kołderka i poduszka dla Kacpra

Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego: Rodzina nie posada wystarczającej liczby kompletu kuchennego, tj. talerzy, kubków, czy też łyżek i widelców.

do góry


Zdjęcia ze szkolnych andrzejek

 

do góry


ANDRZEJKI 2014

 

do góry


Został tylko zapach

            Po naszych pierniczkach pozostał tylko słodki zapach wędrujący korytarzami. J Dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z zaproszenia i smakowali przygotowane przez nas wypieki. Pyszne pierniczki można też zrobić samodzielnie, dlatego dzielimy się przepisem. Życzymy udanych wypieków!

Szóstoklasiści

Pierniczki 

Składniki:

50 dag mąki

50 dag cukru pudru

20 dag miodu

12 dag masła lub margaryny

1 jajo

1 płaska łyżeczka sody

2 łyżki stołowe przypraw korzennych do piernika

2 łyżki kakao

Wykonanie:

Mąkę wymieszać, zrobić wgłębienie w środku i wbić jajo. Miód wcześniej podgrzać razem z masłem, cukrem, przyprawami korzennymi i kakao, a potem ostudzić i połączyć z mąką. Zagnieść ciasto jak na pierogi. Wyrabiać, aż będzie gładkie i jednolite w przekroju. Różnej grubości pierniczki można wykrawać i piec od razu, ale surowe ciasto nadaje się również do dłuższego przechowywania w chłodnym miejscu (w przykrytej szklanej lub kamionkowej misie albo owinięte folią spożywczą).

 Lukier:

1 białko

20 dag cukru pudru

odrobina soku z cytryny

 Wykonanie: wszystko razem wymieszać w mikserze. 

Smacznego!

 

Zdjęcia ze SZKOLNEGO DNIA PIERNICZKÓW

do góry


Słodka tradycja

 

Już w najbliższy poniedziałek zapraszamy wszystkich miłośników miodowo – cynamonowych przysmaków na Pierniczkowy Kiermasz. To nasza słodka szkolna tradycja, by z okazji Światowego Dnia Pierniczka popróbować własnych wypieków.

Zapraszamy!

 

Klasa VI

 

do góry


Wywiadówki

19 listopada od godziny 17:00 odbywać się będą spotkania wychowawców z rodzicami. 

Klasa

Wychowawca

Numer sali

I a

p. Danuta Chochołek

6
I b p. Monika Wacławska - Krówka 7
II p. Jolanta Zajdel 2
III p. Lucyna Czernatowicz 14

IV

p. Mariusz Zajdel 10
V a

p. Magdalena Misztal

17

V b p. Agata Reiss

16

VI

p. Dorota Patejko

13

 

do góry


Świętujemy Odzyskanie Niepodległości

            Szkoła wzięła udział w uroczystych obchodach Święta Niepodległości, które rozpoczęły się mszą świętą w kościele farnym. Krośnieńskie szkoły reprezentowane były przez poczty sztandarowe. Nasz sztandar dumnie prezentowali : Maja Szelc, Julia Wietecha i Filip Krzanowski.

 

Następnie obchody przeniosły się na Rynek, gdzie przemówienie wygłosił Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i odbył się  apel poległych.  

Kolejnym elementem świętowania był udział dzieci w Międzyszkolnym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej, który, organizowany przez Szkołę Podstawową nr 8,  odbył się 12 listopada w RCKP. Wśród wielu wykonawców z krośnieńskich szkół znaleźli się również recytatorzy z Trójki: Maja Winiarska z kl. IV i Filip Krzanowski z kl. VI oraz wykonawcy pieśni: Bartosz Pelczar z kl. II i szkolny chór.

 

Serdecznie gratulujemy Filipowi, który zajął I miejsce w kategorii recytacja, ex aequo z Marzeną Markowicz ze szkoły w Wojaszówce. Laureaci otrzymali albumy i dyplomy, które wręczył Pan Prezydent Piotr Przytocki.

Dorota Patejko

 

do góry


Zbieramy makulaturę, by pomóc  innym!

Fundacja  Przyjazny Świat Dziecka zaprosiła naszą szkołę do udziału w akcji zbiórki makulatury pod nazwą „Przywróćmy dzieciom uśmiech”. Celem akcji jest pomoc dzieciom przebywającym w rodzinnych domach dziecka. Jednocześnie projekt ma wymiar edukacyjny, ponieważ:

·         uczy empatii,

·         pokazuje, że w taki sposób można pomagać innym ,

·          sprawia, że uczniowie zdobywają wiedzę ekologiczną na temat segregowania odpadów i od najmłodszych lat wdrażają ją w życie.

Zgromadź, posegreguj i przynieś do szkoły: gazety, czasopisma, ulotki, zużyte zeszyty, luźne kartki, niepotrzebne książki itp.

Akcja, która dodatkowo ma formę konkursu, potrwa do 5 czerwca 2015 r.

1.      Zadaniem rodziców będzie potwierdzanie na specjalnych drukach otrzymanych od wychowawców klas faktu przyniesienia przez ucznia określonej ilości makulatury.

2.      Pod koniec roku szkolnego wychowawcy zbiorą karty i przekażą szkolnemu koordynatorowi informacje o wynikach zbiórki.

3.      Koordynator prześle organizatorom listę uczniów, którzy zebrali co najmniej 50 kg makulatury.

4.      Wśród tych uczniów zostanie rozlosowanych 50 odtwarzaczy mp3.

5.      W każdej szkole zostanie wyróżnionych dyplomami trzech uczniów, którzy przyniosą największą ilość makulatury.

6.      Każda szkoła biorąca udział w akcji otrzyma pisemne podziękowanie od organizatora.

Najbliższa zbiórka już 26 listopada!!!

Lucyna Czernatowicz

do góry


Konkurs na wiersz

Biblioteka Wojewódzka w Oddziale dla dzieci zorganizowała konkurs poetycki na wiersz o Polsce pt. „Jeszcze nie zginęła…”. Temat trudny dla młodych twórców, ale związany okolicznościowo ze Świętem Odzyskania Niepodległości. Rozmowy w domu, apele, szkolne lekcje, udział w uroczystościach wzbogacają wiedzę dzieci, dlatego w wierszach młodych poetów pojawiły się zarówno tematy historyczne, rodzinne wspomnienia jak też zachwyt pięknem polskiego krajobrazu.

 

Uczniowie klas V- VI krośnieńskich szkół oraz gimnazjaliści prezentowali swoje utwory podczas rozstrzygnięcia konkursu dn. 13 listopada. Laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Wśród nich znalazła się Alicja Zajdel z kl. VI, która zajęła II miejsce za wiersz  „Pociąg historii”. Autorką wiersza wysłanego na konkurs jest również Zuzanna Cymerman z kl. V a. Dziękujemy za podjęcie wyzwania i życzymy dalszych sukcesów .

Dorota Patejko

Wiersz Ali

 Wiersz Zuzi

do góry


„WF z klasą”

Nasza Szkoła w zeszłym roku szkolnym brała udział w pilotażu programu „WF z klasą” oraz w I edycji tego programu. Podejmowane wówczas działania były opisywane na naszej stronie internetowej, a także na szkolnym blogu, który prowadził pan Mariusz Zajdel – szkolny koordynator akcji.

Efektem działań było zdobycie stosownego Certyfikatu.

 

W tym roku szkolnym w drugiej edycji programu bierze udział 1109 szkół z całej Polski, wśród nich jest również nasza szkoła. Program jest przygotowany i koordynowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej przy współpracy Gazety Wyborczej, portalu Sport.pl, programu telewizyjnego Polsat Sport.

 

Tegoroczny harmonogram programu zakłada zorganizowanie Szkolnego Okrągłego Stołu, wybranie i przeprowadzenie jednego zadania spośród zaproponowanych przez organizatorów oraz przeprowadzenie Lokalnej Akcji Sportowej (zadania do realizacji według harmonogramu).

W tym roku szkolnym koordynatorem także jest pan Mariusz Zajdel, który jest jednocześnie lokalnym liderem  i ma za zadanie koordynowanie działań programu w rejonie.

Tak jak w zeszłym roku, wszystkie nasze działania będziemy zamieszczać  i opisywać na szkolnej stronie internetowej i szkolnym blogu  (http://blogiceo.nq.pl/wfwsp3/).

Mariusz Zajdel, Krystyna Samborska

do góry


Wiemy, co jemy!

Uczniowie klas I- III, w  ramach programu „Owoce w szkole” pogłębiali swoje wiadomości na temat zdrowego odżywiania, rozmawiali na temat zachowań sprzyjających zdrowiu, poznawali wartości odżywcze warzyw i owoców oraz ich wpływ na funkcjonowanie organizmu. Ponadto podczas zajęć pierwszoklasiści zajęli się kucharzeniem i swoimi nad podziw sprawnymi rączkami przygotowali smaczne sałatki owocowe. Pięknie i pomysłowo udekorowane  przyciągały wzrok i szybko znikały z talerzyków. A te zapachy!!! Drugoklasiści  natomiast układali jadłospisy zawierające produkty z różnych grup żywieniowych, a podczas pracy w grupach wykonywali piramidy zdrowia. Uczniowie klasy III przygotowali owocowe desery: szaszłyki, biszkoptowo- owocowe lizaki ,kwiatuszki, babeczki itp. Dzieci swoją kreatywnością zaskoczyły nauczycieli. Było wesoło, zdrowo i apetycznie!

 

Lucyna Czernatowicz

Zdjęcia w galerii

do góry


Akademią czcimy Święto Niepodległości

Dnia 7 listopada 2014 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy V b oraz chór szkolny. Było to widowisko artystyczno-historyczne mówiące o odzyskaniu niepodległości przez Polaków i o powstaniu Państwa Polskiego w roku 1918.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wyprowadzeniu pocztu  sztandarowego, rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie przybliżyli młodszym i starszym kolegom historię naszego kraju- czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata.

 

Apel był przedstawiony w bardzo ciekawej formie – uczniowie recytowali wiersze,  śpiewali  pieśni żołnierskie oraz tworzyli gazetkę o wydarzeniach sprzed lat. Akademia spotkała się z dobrym przyjęciem przez uczniów, którzy brawami podziękowali występującym.

Jolanta Bacior- Sroka, Agata Reiss

Zdjęcia w galerii

do góry


ODDAJ STARY TELEFON KOMÓRKOWY – ODBIERZ NAGRODY

Zapraszamy całą społeczność szkolną do aktywnego udziału w ogólnopolskiej akcji ekologicznej EKOSZKOŁY, której celem jest zbiórka niepotrzebnych już użytkownikom telefonów komórkowych i zamiana ich na nagrody dla szkoły. W zamian za zebrane telefony szkoły otrzymają sprzęt sportowy, pomoce edukacyjne, artykuły biurowe lub książki wybrane z katalogu nagród akcji. Każdy uczeń, który weźmie udział w akcji otrzyma upominek!

 Przypominamy, że stare, uszkodzone telefony komórkowe zawierają metale ciężkie takie jak ołów oraz kadm i są zagrożeniem dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego.

POMYŚL O SWOJEJ PLANECIE I ZADBAJ O ŚRODOWISKO.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI I POMÓŻ SWOJEJ SZKOLE W ZDOBYCIU CENNYCH NAGRÓD. WYSTARCZY TYLKO ODDAĆ STARY TELEFON!

Zbiórka telefonów trwa do 21 listopada 2014 r.

Samorząd Uczniowski

z opiekunem

do góry


Pierwszoklasiści w RCKP na spektaklu edukacyjnym

           W czwartkowy poranek tj. 23 października b.r. pogoda nie zachwyciła. Na niebie snuły się ciemne chmury, wiał zimny wiatr i padał nieprzyjemny deszcz. Mimo to, pierwszakom nie straszne były niesprzyjające warunki atmosferyczne.

            Wyposażone w parasole, kalosze i płaszcze przeciwdeszczowe wyruszyły wraz z wychowawcami i nauczycielami na wędrówkę, której celem  było dotarcie do RCKP. Tam, zaprezentowany został spektakl edukacyjny „Wesoło i bezpiecznie z FAMĄ SHOW” w ramach programu „Dorastam bezpiecznie”. Przeznaczony był głównie dla uczniów klas pierwszych i dotyczył zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Wzięli w nim udział przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego oraz Straży Miejskiej w Krośnie.

           

Inscenizację przygotowano w formie muzycznej zabawy, w której nie zabrakło różnego rodzaju śpiewanek, tańców i wygibasów w rytmie rap. Dodatkową atrakcją były dmuchane, wirujące elementy scenografii, sztuczna mgła, strzelające konfetti i bańki mydlane. W trakcie widowiska dzieci częstowano małym, słodkim „co nieco” i wręczano upominki w postaci kolorowanek, odblasków i naklejek.

            Po zakończeniu spektaklu dzieci dzielnie wróciły, również pieszo do szkoły i czym prędzej zasiadły do nieco spóźnionego, ze względu na okoliczności drugiego śniadania. Było widać, że spacer dobrze im zrobił, bo śniadaniówki w mig zostały opróżnione.

Monika Wacławska – Krówka

Danuta Chochołek

do góry


Konkurs „Wiersze z humorem Wandy Chotomskiej”

  23 października uczniowie klasy II wzięli udział w konkursie recytatorskim zorganizowanym przez KBP – Oddział dla Dzieci na ul. Wojska Polskiego. Konkurs „Wiersze z humorem” odbył się w związku z 85. rocznicą urodzin poetki Wandy Chotomskiej przypadającą na 26 października. Naszą szkołę reprezentowali: Mikołaj Chudyba, Kornelia Janocha, Magdalena Kud, Maja Marcinkowska, Lena Rygiel, Maksymilian Rymarz i Piotr Tkaczyk. Wszyscy pięknie zaprezentowali przygotowane utwory. Największą popularnością na konkursie cieszyły się wiersze pt. „Kurczę blade”, recytowano go pięć razy, następnie „Dlaczego cielę ogonem miele”, „Bańkowice mydlane”, „Księżyc i kropka”, „Herbatka”, „Pomnik Kopernika”, „Dwa koguty”, „Pan Marc”, „Spacer z psem”. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych osób znalazły się również uczennice z naszej szkoły.

 

Maja Marcinkowska zdobyła II miejsce, a Lenie Rygiel przyznano wyróżnienie. Obydwie dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy!

Wszystkim życzymy sukcesów w następnych konkursach.

Jolanta Zajdel

Zdjęcia w galerii

do góry


Klasa II na urodzinach Kubusia Puchatka

            15 października uczniowie klasy II zostali zaproszeni do KBP – Filia nr 4 na spotkanie z Kubusiem Puchatkiem. W tym roku Kubuś Puchatek obchodził swoje 88. urodziny, o czym dzieci dowiedziały się w czasie spotkania. Na początku obejrzały przygotowaną prezentację multimedialną o historii powstania książki oraz jej bohaterach. Chętni uczniowie głośno odczytywali fragmenty tekstu z prezentacji mówiące o cechach poszczególnych mieszkańców Stumilowego Lasu. Następnie wysłuchali bajkę w wersji Disney’a „Urodziny Puchatka” czytaną przez panie bibliotekarki i wychowawczynię. W dalszej części spotkania uczniowie zostali podzieleni na 5 grup. Każda grupa otrzymała swoją nazwę i identyfikatory. Od tego momentu rozpoczęła się wspaniała zabawa i świętowanie urodzin Kubusia Puchatka. Jak na prawdziwym przyjęciu, drugoklasiści otrzymali kolorowe czapeczki i zostali poczęstowani pierniczkami.

 

Na urodzinowym spotkaniu, na dzieci czekało moc atrakcji – wiele zadań do wykonania grupach, za które każda drużyna otrzymywała punkty. Były zagadki dotyczące bohaterów książki A. A. Milne, budowanie domków z patyczków dla Kubusia Puchatka, dopasowywanie cech charakteru do wylosowanych postaci z bajki, układanie obrazków z puzzli, dmuchanie balonów. Panie bibliotekarki zadbały również o to, aby w czasie urodzinowego przyjęcia wystąpiły zabawy ruchowe: marsz przez las w rytm piosenki „Hej, ho” oraz rzuty orzeszkami do koszyka. Punktacja poszczególnych drużyn zmieniała się po każdej konkurencji. Ostatecznie wszyscy uczniowie zasłużyli na pochwałę za duże zaangażowanie w czasie wykonywania zadań, za współpracę w grupie i wspaniałą rywalizację. Otrzymali za to słodką nagrodę przygotowaną przez panie bibliotekarki. Na koniec wspaniale zorganizowanego spotkania dzieci zaśpiewały swoją ulubioną piosenkę dla Kubusia Puchatka i wspólnie z paniami bibliotekarkami wykonały pamiątkowe zdjęcia na tle okazjonalnej dekoracji.

Jolanta Zajdel

Zdjęcia w galerii

do góry


Klasa IV na szlaku

Z Iwonicza Zdroju aż do Rymanowa Zdroju wiodła trasa wycieczki klasy IV, na jaką 13 października wybrali się pod opieką nauczycieli i grupy rodziców. Pogoda tego dnia sprzyjała pieszym wędrówkom, było ciepło, słonecznie, a drzewa zachwycały swoimi kolorami. Maszerowaliśmy wytrwale, chociaż nie było łatwo, bo blisko 7 km po górach to nie lada wyczyn. Czerwony szlak beskidzki, jakim szliśmy jest stosunkowo łatwy, jednak ponad trzy godziny marszu wyraźnie zaznaczyły zmęczenie u większości z nas.

 

Gdy dotarliśmy do Rymanowa Zdroju mogliśmy odpocząć przy ośrodku rehabilitacyjnym Ziemowit, gdzie mieliśmy przygotowane ognisko. Pieczenie kiełbasek i wspólne zabawy integracyjne tak bardzo nas zajęły, że nie było czasu na nudę. O godzinie 15:00 kursowym autobusem wróciliśmy do Krosna. Zapraszamy do obejrzenia relacji z naszej wycieczki!

Mariusz Zajdel

Zdjęcia w galerii

do góry


Lekcja multimedialna dla klas I - III

W czwartek 16 października b.r. uczniowie klas I - III wraz z wychowawcami i nauczycielami wybrali się autokarem do kina „Sokół” przy ul. Grodzkiej w Krośnie. Tam, wszyscy wzięli udział w bardzo interesującej lekcji multimedialnej pt. „Idziemy do kina, czyli co każdy uczeń wiedzieć powinien”.

Prowadzący lekcję przedstawił historię kina, podał rodzaje i przykłady różnych kin, ich rozmiary oraz występowanie na świecie. Ponadto, w sposób bardzo ciekawy i obrazowy omówił wspólnie z dziećmi najważniejsze zasady prawidłowego zachowania się w kinie.

 

Po kilkunastominutowej przerwie, w trakcie której uczestnicy spotkania mogli posilić się, nastąpiła projekcja filmu animowanego pt. „Turbo”, którego głównym bohaterem był dość nietypowy, ale niezwykle sympatyczny ślimak winniczek.

Dzieciom bardzo podobał się ten film. I choć niektórzy mieli już okazję go wcześniej zobaczyć, to wciąż żywo i z empatią reagowali na przygody i doświadczenia dzielnego Turbo.

Po zakończonym seansie wszyscy pomaszerowali do autokaru i szczęśliwie wrócili do szkoły, skąd część dzieci rozeszła się do domów, a część powróciła na zajęcia.

Monika Wacławska - Krówka

Zdjęcia w galerii

do góry


W Karpackiej Troi

8 października uczniowie klas V wraz z wychowawcami i opiekunami wybrali się na wycieczkę do Trzcinicy, gdzie znajduje się Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. Miejsce, w którym powstał skansen, należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Najpierw udaliśmy się do sali multimedialnej, gdzie obejrzeliśmy film opowiadający historię powstania osady oraz prowadzonych w tym miejscu pracach archeologicznych. Następnie obejrzeliśmy ekspozycję muzealną obrazującą życie mieszkańców Trzcinicy w poszczególnych epokach. W sali wystawowej można było zobaczyć wiele zabytków odkrytych podczas prac wykopaliskowych m.in. naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu i żelaza. Wiele z nich jest zabytkami unikatowymi, uznawanymi za wspaniałe dzieła dawnej sztuki i rzemiosła.

 

W parku archeologicznym zwiedziliśmy rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. Mogliśmy zobaczyć jak żyli ówcześni ludzie, jak wyposażone były ich domostwa. Następnie wspięliśmy się na wzgórze, na teren grodziska, gdzie podziwialiśmy obronne „Wały Królewskie”, bramy prowadzące do grodu oraz chaty. Ostatnim miejscem zwiedzania była platforma widokowa, położona w najwyższym punkcie grodziska. Najbardziej wytrwali, którzy dotarli na szczyt, mogli z góry spojrzeć na Karpacką Troję i podziwiać walory krajobrazowe regionu.

Pełni wrażeń, ubogaceni nowymi doświadczeniami wróciliśmy do szkoły. Myślę, że dla wszystkich uczestników była to wyjątkowa lekcja historii.

Magdalena Misztal

Zdjęcia w galerii

do góry


Wycieczka klasy I b do Ogródka Jordanowskiego

W poniedziałek 13 października uczniowie klasy I b wraz z wychowawcą i opiekunami wyruszyli autobusem MKS do Ogródka Jordanowskiego przy ulicy Grodzkiej w Krośnie.

Piękny, słoneczny i wyjątkowo ciepły, jak na tę porę roku dzień nastrajał do spacerów i zabaw na powietrzu. Dzieci w trakcie pobytu na terenie parku miały okazję przyjrzeć się bliżej przyrodzie, zaobserwować zmiany, jakie nastały wraz z nadejściem jesieni. Rozpoznawały gatunki drzew, krzewów, nazywały kwiaty rosnące w klombach, a także przyglądały się sadzeniu nowych roślin.

Uczniowie klasy I b okazali się prawdziwymi odkrywcami. Wspólnymi siłami rozwiązali zagadkę tajemniczego napisu na wielkim kamieniu, wytropili zwinną wiewiórkę oraz jej dziuplę, a nawet wyszukali tak małe zwierzątka jakimi były: czerwona biedronka z siedmioma kropkami, bardzo rzadko spotykana czarna biedronka oraz świerszcz, który chętnie pozował do zdjęć.

 

Przez resztę wolnego czasu świeżo pasowani pierwszoklasiści, bawili się radośnie na placu zabaw, korzystając z huśtawek, zjeżdżalni, karuzeli i przyrządów do ćwiczeń, które cieszyły się szczególnym zainteresowaniem. Nie zabrakło też pomysłu na zabawę cieniem i szaleństwa w liściach.

Wyprawa do Ogródka Jordanowskiego okazała się strzałem w dziesiątkę. Dzieci, choć odrobinę zmęczone i spragnione, do szkoły wróciły zadowolone i uśmiechnięte. Dla niektórych nawet sama przejażdżka autobusem była niemałą atrakcją.

Monika Wacławska – Krówka

Zdjęcia w galerii

do góry


Pasowanie na ucznia

Piątkowe przedpołudnie – 10 października – było szczególnie ważnym dniem dla pierwszoklasistów naszej szkoły. W tym dniu odbyła się uroczystość, która zgromadziła w sali gimnastycznej uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. Mowa tu oczywiście o pasowaniu na ucznia.

Zebrani w sali podziwiali odświętnie ubranych najmłodszych członków społeczności szkolnej, którzy zaprezentowali zdobyte dotychczas pod kierunkiem swych wychowawczyń (Danuty Chochołek i Moniki Wacławskiej – Krówki) wiadomości i umiejętności. Były wiersze i piosenki mówiące o szkolnym życiu, kulturalnym i bezpiecznym zachowaniu, Ojczyźnie i przyrodzie. Następnie pierwszoklasiści wraz z zebranymi odśpiewali hymn państwowy i złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.

 

I w końcu nadszedł najważniejszy moment - pasowanie na ucznia przez panią dyrektor ołówkiem, który wręczyli przedstawiciele rodziców. To było wielkie przeżycie zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Pani dyrektor wystawiła za występ wysoką notę nie mieszczącą się w skali ocen szkolnych, gdyż był to wg Niej występ na „siódemkę”. Złożyła również najlepsze życzenia dzieciom i ich rodzicom. Do życzeń dołączyli się też uczniowie starszych klas, a kulminację stanowiły następujące słowa: „uczcie się, jak mawiacie „w dechę” i niech z was szkoła ma pociechę”.

Na zakończenie nadszedł czas na wręczenie przez wychowawczynie obu klas dyplomów, legitymacji szkolnych i drobnych upominków swoim podopiecznym. Nie zabrakło i pamiątkowych zdjęć, a sesja fotograficzna w wykonaniu rodziców trwała dobrą chwilę…

Teraz pierwszaki mogą już z pełną odpowiedzialnością powiedzieć: JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 IM. MARII KONOPNICKIEJ W KROŚNIE.

Życzymy uczniom każdej klasy równie udanych występów i serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do sukcesu tej uroczystości.

Danuta Chochołek

Monika Wacławska - Krówka

Zdjęcia w galerii

do góry


Poznajemy nasz region

W środę, 8 października, uczniowie klasy III udali się do pobliskiego Żarnowca. Celem wycieczki było poznanie dwóch ciekawych miejsc: Szkoły Ludowej i dworku Marii Konopnickiej. Na początku trzecioklasiści zwiedzili pomieszczenia ponad 100 - letniej szkoły, następnie uczestniczyli w lekcji „ Jak to w dawnej szkole bywało”. Przewodniczka opowiedziała dzieciom o tym, czego kiedyś uczono, jak nazywały się przedmioty, jakie stopnie otrzymywali uczniowie. Nikt nie skojarzył nazwy ocena chwalebna z dzisiejszą wzorową. Łatwiej było z rozszyfrowaniem nazw ćwiczenia cielesne, czy też prace ręczne. Dzieci miały też okazję zasiąść w bardzo starej ławce i spróbować kaligrafii z użyciem pióra i atramentu. Ponadto za karę, bo były niegrzeczne podczas lekcji, wszystkie po kolei klęczały na grochu!!!  Po rozbawionych twarzach uczniów łatwo było poznać, że kara była mało skuteczna, wręcz przyjemna.

 

Pobyt w szkole zakończył się wspólnym biesiadowaniem przy herbatce z malinami i pysznych rogalikach. Kolejnym punktem wyprawy było zwiedzenie Muzeum Marii Konopnickiej. Dzieci uczestniczyły najpierw w lekcji na temat życia i twórczości patronki naszej szkoły, a następnie zwiedziły pomieszczenia zabytkowego dworku. Finałem wycieczki był spacer alejkami pięknego, zabytkowego parku. Ponadto, pamiętając o rocznicy śmierci Marii Konopnickiej, dzieci zapaliły znicze pod pomnikiem pisarki. Nie zabrakło też zabaw z wirującymi na wietrze liśćmi.

Lucyna Czernatowicz

Zdjęcia w galerii

do góry


Wycieczka klasy I a do parku

W pogodne, środowe przedpołudnie – 8 października – uczniowie klasy I a wybrali się na spotkanie jesieni do parku miejskiego przy ulicy Grodzkiej.

W trakcie wyprawy mieli okazję rozpoznawać gatunki drzew i krzewów parkowych oraz ich liście i owoce. Zachwycali się pięknem jesiennych barw, wśród których dominował kolor złoty, żółty, brązowy i wciąż jeszcze zielony. Nazbierali mnóstwo darów jesiennego parku: kasztany, żołędzie, liście, które nie mogły pomieścić się w przyniesionych woreczkach.

 

Nie zabrakło i spaceru po parku. Potem dzieci wesoło bawiły się na placu zabaw i urządzały wyścigi, pamiętając przy tym o bezpieczeństwie własnym i innych osób. Do szkoły - choć trochę głodni i spragnieni - pierwszoklasiści wrócili zadowoleni i weseli.

Danuta Chochołek

Zdjęcia w galerii

do góry


Dzień Otwarty w Muzeum Podkarpackim

 25 września uczniowie klasy II, pod opieką wychowawcy, nauczyciela j. angielskiego i Rodziców, udali się do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Swoją wizytę w muzeum rozpoczęli od maratonu z Mikołajkiem. Wysłuchali czytanych przez pracownika muzeum przygód najsympatyczniejszego mieszkańca Francji, wg opowiadań René Goscinnego i Jeana-Jacquea Sempé. Następnie zwiedzali wystawy stałe i czasową, poświęconą I wojnie światowej. Największe zainteresowanie wzbudzała broń zgromadzona w gablotach.

 

Później, na dziedzińcu muzeum, podziwiali prezentacje rzemiosł dawnych i zawodów regionalnych: snycerza – koszykarza – gonciarza – tkaczki – koronczarki – bibułkarki. Każdy z uczniów miał okazję wziąć udział w mini warsztatach. Dzieci z dużym zapałem próbowały tkać płótno, wyplatać koszyk, tworzyć rzeźby w drewnie, czy wykonywać gonty. Największy podziw wzbudzały wytwory pracy koronczarki, która techniką klockową (przy pomocy podłużnych drewnianych szpulek) tworzyła piękne koronki i biżuterię.

            Na pamiątkę wizyty w muzeum dzieci otrzymały zakładki do książek.

Jolanta Zajdel

Zdjęcia w galerii

do góry


Konkurs plastyczny „Ilustracja do wiersza Marii Konopnickiej”

Po raz kolejny odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny dotyczący utworów patronki Szkoły Podstawowej nr 3 w Krośnie. Uczniowie klas I – III mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną (farbami plakatowymi lub kredkami pastelowymi) na kartce formatu A 3.

Przekazane przez wychowawców klas ilustracje oceniła komisja w składzie – p. Jadwiga Wacławik – bibliotekarz KBP Filia Nr 5 oraz p. Urszula Pelczarska – nauczyciel bibliotekarz naszej szkoły.

Przyznano równorzędne nagrody i wyróżnienia.

Nagrody:

Jadwiga Gorczyca – klasa III

Zofia Koczot – klasa III

Zuzanna Kolanko – klasa II

Jakub Książkiewicz – klasa II

Amelia Wota – klasa III

Wyróżnienia:

Nikola Kruczek – klasa III

Maja Marcinkowska – klasa II

Pola Marcinkowska – klasa III

Jolanta Mojak – klasa III

Wiktoria Paczosa – klasa III

Marcin Piotrkowicz – klasa III

Weronika Surmacz – klasa I a

Laureatom gratulujemy, a wszystkich zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Jednocześnie przypominamy o szkolnym konkursie opowiadania baśni i bajek, który odbędzie się pod koniec listopada. Szczegóły u wychowawców klas I – III.

Danuta Chochołek

Zdjęcia z rozdania nagród

do góry


Konkurs czytania dla trzecioklasistów

Z okazji „Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania”, w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej (Oddział dla Dzieci) odbył się międzyszkolny konkurs pięknego, głośnego czytania - „Czytam, bo lubię- jesień”, do udziału w którym zaproszono uczniów klas III szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali: Nikola Kasprzycka, Zofia Koczot, Krzysztof Kumiega, Pola Marcinkowska, Katarzyna Michalska i Amelia Wota. Z relacji rodziców, przysłuchujących się konkursowym zmaganiom, dzieci miały do przeczytania bardzo trudne, naszpikowane rzadko używanym słownictwem, fragmenty książki.

 

Niektórzy po raz pierwszy brali udział w międzyszkolnym konkursie i byli mocno stremowani. Wszyscy jednak spróbowali swoich sił i dzielnie „walczyli” z treścią przygotowanego przez komisję tekstu.

Spośród ponad 30 trzecioklasistów wyróżniono i nagrodzono nasze dwie uczennice: Kasię Michalską i Amelię Wota. GRATULACJE!!!

Lucyna Czernatowicz

Zdjęcia w galerii

do góry


Konkurs w KPB z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania

29 września w Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbył się konkurs czytelniczy z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, na który zaproszone zostały klasy czwarte ze  Szkół Podstawowych nr 3 i nr 10. Każda klasa wytypowała po pięciu swoich reprezentantów, którzy czytali fragmenty z książki Marii Krüger pt. „Karolcia”. (W tym roku przypada 110. rocznica urodzin pisarki.)

Jury konkursu w składzie: Grażyna Ziembicka, Beata Szarek i Bożena Kruczkowska, uznało poziom czytania za wysoki i wyrównany. Przewodnicząca jury Grażyna Ziembicka podkreśliła, że uczestnicy konkursu czytali bardzo płynnie i ze zrozumieniem, akcentując znaki interpunkcyjne, we właściwych miejscach modulując głos.

Spośród czytających najlepszymi okazali się:

Julianna Klocek z SP nr 10 – I miejsce,

Gabriela Hudak i Maja Winiarska z SP nr 3 - II miejsce.

 

Pozostali uczestnicy zdobyli wyróżnienia. Wszyscy czytający otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrodzeni zostali książkami. Uczestników konkursu wspierała publiczność, którą stanowili nauczyciele i koledzy z klasy, nagradzając ich gromkimi brawami.

Gabrysi i Mai serdecznie gratulujemy i  życzymy dalszych sukcesów!

Krystyna Samborska

Zdjęcia w galerii

do góry


Niezwykli goście z Ukrainy

26 września do naszej szkoły zawitali niezwykli goście – zespół taneczny „Słoneczko” wraz z muzykami i grupą wokalną z Tarnopola z Ukrainy. Piękne stroje, tańce, muzyka i śpiew zauroczyły wszystkich oglądających występy młodszych i starszych wykonawców. Mieliśmy okazję zapoznać się z fragmentem pięknej kultury ukraińskiej, ale także zaśpiewać wspólnie znaną wszystkim dobrze piosenkę „Hej sokoły”.

 

Krystyna Samborska

Zdjęcia w galerii

do góry


Spektakl i prelekcja o cyberprzemocy

23 września gościliśmy dwuosobową grupę teatralną z Krakowa, która uczniom klas IV – VI zaprezentowała spektakl pt. „Wyjść poza schemat”.

 

Tematyka przedstawienia dotyczyła cyberprzemocy – czyli przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe i inne. Po spektaklu miała miejsce prelekcja na ten sam temat.

Jeden z bohaterów spektaklu pada ofiarą obraźliwych SMS-ów, publikowania ośmieszających go informacji w Internecie. Zostaje on całkowicie osaczony i zastraszony. O całej sytuacji wie jego kolega, który próbuje mu pomóc bez informowania osób dorosłych, rodziców. Kształtowanie świadomości szkodliwości takiej postawy było przewodnim motywem przedstawienia.

Krystyna Samborska

Zdjęcia w galerii

do góry


Szkolna lekka atletyka

Jak co roku, tak i w obecnym nasza szkoła zorganizowała międzyszkolne zawody sportowe w lekkiej atletyce, które odbyły się 26 września na stadionie lekkoatletycznym MOSiR Krosno. Zawody rozgrywane były w pięciu konkurencjach: biegowych na 60 metrów i 600 metrów dziewcząt/1000 metrów chłopców oraz technicznych: w skoku wzwyż, w skoku w dal i w rzucie piłeczką palantową. W zawodach wzięło udział osiem krośnieńskich szkół podstawowych około 100 zawodników i zawodniczek.

 

W każdej konkurencji uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami, a najlepsza dwójka uzyskała awans do zawodów finałowych, które zostaną rozegrane w Rzeszowie 30 września. Wśród najlepszych zawodników znalazła się trójka naszych: Alicja Zajdel, Maja Szelc odpowiednio I i II miejsce w skoku wzwyż oraz Dawid Jaracz - III miejsce w biegu na 1000 m. Wszystkim gratulujemy uzyskania dobrych wyników sportowych, a Ali i Mai wysokich lotów w finale!

Mariusz Zajdel

Zdjęcia w galerii

do góry


Czytanie Sienkiewicza

Początek roku szkolnego rozpoczęty - czytaniem. Uczniowie klas V: Ignacy Błażejowski, Natalia Kawalec, Inga Krochmal, Karolina Lenik, Zuzanna Patejko i Adam Socha reprezentowali naszą szkołę po raz drugi na Narodowym Czytaniu.

Akcja zainicjowana została dwa lata temu przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a 6 września mieszkańcy Krosna mogli przypomnieć sobie przygody bohaterów z powieści Henryka Sienkiewicza. Organizatorem akcji jest Krośnieńska Biblioteka Publiczna, na której zaproszenie fragmenty lektur czytali: Wiceprezydent Krosna - Bronisław Baran, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna Anna Dubiel, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki - Zygmunt Rysz, Rzecznik Prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych - Edward Marszałek, aktor krakowskiego Teatru „Kto” - Jacek Buczyński oraz rzeszowska poetka, malarka, dziennikarka Dorota Kwoka.

 

W części konkursowej wystąpili piątoklasiści czytając fragmenty lektury: „W pustyni i w puszczy”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Laureatami konkursu byli Adam – II miejsce i Ignaś - III miejsce. Atrakcją okazało się wspólne rozwiązywanie krzyżówki dotyczącej biografii Sienkiewicza i oglądanie przedstawienia przygotowanego przez bibliotekarki z grupy teatralnej „Na dobry początek”.

 

Podziękowania dla uczniów i rodziców, którzy w sobotni, słoneczny poranek wybrali czytanie!

Dorota Patejko

do góry


Koło turystyczne w Bieszczadach

 W piątek 19 września członkowie szkolnego koła turystycznego wzięli udział w pieszym rajdzie turystycznym. Był to zorganizowany przez PTSM IX Rajd „Śladami Jana Pawła II po Ziemi Krośnieńskiej”. Nasza grupa wspólnie z uczniami innych szkół wyruszyła autokarem o godz.7.15. Już w drodze do Dukli pan przewodnik opowiadał nam ciekawostki z życia Św. Jana Pawła II. Na pierwszym postoju przed kościołem oo. Bernardynów w Dukli, gdzie stoi pomnik naszego wielkiego Rodaka, zapaliliśmy symboliczną świeczkę, by uczcić Jego pamięć. Podczas tego rajdu przemierzaliśmy szlaki, którymi On chodził wiele lat temu. Następnie pojechaliśmy do Komańczy, gdzie zobaczyliśmy kościółek Św. Józefa, w którym w 1953 r. mszę św. odprawił Karol Wojtyła.

 

Na trasę wędrówki weszliśmy w Dołżycy, skąd czarny szlak prowadzi do Jabłonek. Maszerowaliśmy prawie pięć godzin na szczyt Łopiennik (1069m n.p.m.), pokonując ponad 500 metrów różnicy wzniesień.  Pogoda dopisała, słoneczko i lekki wiaterek umilał nam górską wędrówkę. Gdy dotarliśmy do Jabłonek, w schronisku „Pod Jelonkiem” zjedliśmy pyszny obiadek. Tam wybrani uczniowie z każdej szkoły wzięli udział w konkursie krajoznawczym oraz wiedzy o Św. Janie Pawle II. Najlepiej z naszych uczniów zaprezentował się Kamil Drybała z klasy VI, zajmując IV miejsce w konkursie o Św. Janie Pawle II.  Nagrody i dyplomy wręczał prezes PTSM Krosno Pan Jan Barut. Około godziny 19:00 wróciliśmy do Krosna.

Mariusz Zajdel

Zdjęcia z rajdu

do góry


Spotkanie uczniów klasy III z pisarzem

Uczniowie klasy trzeciej zostali zaproszeni przez Dyskusyjny Klub Książki działający przy Bibliotece Publicznej w Krośnie (Filia nr 4) do udziału w spotkaniu z panem Pawłem Beręsewiczem - tłumaczem, autorem słowników językowych, a przede wszystkim znanym i lubianym  pisarzem książek dla dzieci i młodzieży. Pisarz w ciekawy sposób, „przy herbatce” ,prezentował swoje książki i zachęcał do ich przeczytania. Niektóre dzieci już doskonale znały „Przygody Cimków”. Wszyscy trzecioklasiści byli świeżo po lekturze „Czy wojna jest dla dziewczyn”, czytanej w klasie w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Natomiast „Tajemnicę człowieka z blizną” z pewnością poznają kolejni młodzi czytelnicy, bo autor swoją opowieść o tej lekturze zakończył pozostawiając ogromny niedosyt. Pan Paweł czytał fragmenty swoich książek, pytał o opinię, ale nigdy nie zdradzał zakończenia.

 

Pod koniec spotkania dzieci miały możliwość zadawania pytań. Z odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że pan Paweł uwielbia lody waniliowe, pierwszą książkę napisał, gdy miał około 30 lat, w szkole najbardziej lubił wychowanie fizyczne, w piłkę grał ostatni raz ze swoim synem, dwa lata temu. Na niektóre pytania odpowiedział cytując fragmenty swojej książki „Czy pisarzom burczy w brzuchu?”, napisanej po spotkaniach z dziećmi.

W tym dniu można było nabyć książki autora, dostarczone przez Wydawnictwo Literatura oraz otrzymać autograf. Do pisarza ustawiła się spora kolejka. Pan Paweł przystąpił zatem do pracy i podpisał się na wszystkich książkach oraz podsuwanych przez dzieci kartkach, zeszytach, zakładkach itp. Zasoby naszej biblioteki powiększyły się o 3 książki, z osobistą dedykacją pisarza, zakupione przez naszą bibliotekarkę- panią Urszulę Pelczarską. Spotkanie było bardzo ciekawe i przebiegało w tak miłej atmosferze, że trzecioklasiści w ogóle nie mieli ochoty na rozstanie z pisarzem i powrót do szkoły.

Lucyna Czernatowicz

Zdjęcia ze spotkania

do góry


„Sprzątanie Świata”

i SZKOLNA ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI

Po raz kolejny przyłączamy się do ogólnoświatowej akcji „Sprzątania Świata”. 21. edycja akcji odbywa się pod hasłem „Turysto! Szanuj Środowisko!”, promującym „nieśmiecenie”, odkrywanie lasów i odpowiedzialną turystykę. Jak co roku uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami aktywnie włączą się do akcji sprzątania najbliższego otoczenia.  

Akcja „Sprzątanie Świata” to również dobra okazja do pozbycia się w bezpieczny sposób starych, zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Będzie można z niej skorzystać podczas Szkolnej Zbiórki Elektrośmieci, która odbędzie się 25 września (czwartek).

 Elektrośmieci prosimy składać w dniu zbiórki na małym parkingu obok szkoły (do godz. 12.00).

Uczestnicząc w zbiórce pozbywamy się niebezpiecznych Elektrośmieci, a także zdobywamy kupony, które będziemy mogli wymienić na wyposażenie sal i pomoce dydaktyczne dla szkoły w ramach ogólnopolskiego programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Patronat nad programem objął Urząd Miasta Krosna.

Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji!

Magdalena Misztal

do góry


Inauguracja roku szkolnego 2014/2015

„I nowa bije już godzina,

Nowy rok szkolny się zaczyna,

Już czeka szkoła i koledzy,

I w książkach – zasób nowej wiedzy…”

1 września, tradycyjnie, po mszy świętej odbyło się uroczyste rozpoczęciu roku szkolnego 2014/2015, którego przygotowaniem i poprowadzeniem zajęli się uczniowie klasy III. Na początku pani dyrektor, grono pedagogiczne, rodzice i pracownicy szkoły zostali przywitani gromkimi brawami. Następnie konferansjerzy poprosili zebranych o powitanie wszystkich uczniów, jak to ujęli, „tych, którzy już się tu zadomowili i pierwszoklasistów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę ze szkołą. W dalszej części, po wprowadzeniu sztandaru szkoły i wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała pani dyrektor. W swoim wystąpieniu przede wszystkim szczególnie ciepło i serdecznie zwróciła się do nowych uczniów oraz ich opiekunów, następnie poinformowała o różnorodnych zmianach i nowościach w szkole i przedstawiła nauczycieli- wychowawców klas.

W części artystycznej trzecioklasiści starali się stopniowo wprowadzić wszystkich w nastrój szkoły. W zabawnej scence można było razem z nimi oderwać się na chwilę od rzeczywistości i pomarzyć o szkole, w której jest nietypowo: nie ma wychowawców, zamiast ocen z przedmiotów artystycznych dostaje się nagrody rzeczowe, lekcje trwają 10 minut, a przerwy w formie zajęć sportowych– 45minut, w każdy sobotni wieczór na terenie szkoły organizowana jest dyskoteka dla uczniów, a dla nauczycieli posiedzenie rady pedagogicznej, na w-f wprowadzono nowe konkurencje- zjeżdżanie po poręczy z przeszkodami, bieg przez płot na przystanek PKS i z powrotem, wspinaczka po piorunochronie lub rynnie na dach szkoły, biegi do galerii handlowej. Dopełnieniem scenki była piosenka „Marzenie o szkole”.

W nowym roku szkolnym, jak stwierdzili trzecioklasiści, będzie inaczej, ale równie ciekawie, interesująco, twórczo i nieraz z pewnością zabawnie. Na koniec życzyli by współpraca uczniów z nauczycielami układała się jak najlepiej, aby ten nowy rok szkolny był dla wszystkich udany. Po uroczystości uczniowie i rodzice wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych na krótkie spotkania informacyjne.

 Lucyna Czernatowicz

Zdjęcia w galerii

do góry


Ważne informacje dla Rodziców

Informacja o stypendiach szkolnych dla uczniów

Informacja o dofinansowaniu do podręczników szkolnych ("Wyprawka szkolna")

Pliki do pobrania:

do góry


Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

    W poniedziałek 1 września rozpoczynamy nowy rok szkolny Mszą św. o godzinie 8:00 w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Następnie o godzinie 9:00 zapraszamy wszystkich uczniów oraz rodziców do  sali gimnastycznej na uroczystą inaugurację, po której odbędą się spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych.

 do góry